Test na ojcostwo – cena porównania genetycznego ojca i dziecka

Kwestia ustalenia macierzyństwa zazwyczaj nie budzi wątpliwości. W przypadku ojcostwa, często niezbędne jest wykonanie testu na ojcostwo. Test na ojcostwo – cena – jakich kosztów należy się spodziewać?

Test na ojcostwo cena – ile wynosi ?
Test na ojcostwo cena – jak jest wiarygodny ?
Test na ojcostwo cena – jak jest wykonywany test na ojcostwo ?
Test na ojcostwo cena – kiedy będą wyniki ?

Test na ojcostwo cena – ile wynosi ?

Wykonanie testu na ojcostwo jest płatne. Test na ojcostwo cena waha się w zależności od laboratorium,  które wybierzesz do zbadania twojej próbki. Na cenę wpływ ma renoma danego gabinetu, jego lokalizacja i tryb, w jakim próbki mają zostać przebadane – różnice w cenie badania DNA uwarunkowane są konieczności zastosowania dodatkowych procedur i sporządzenia wymaganych opinii dla zleceń sądowych. W przypadku wykonywania indywidualnego, prywatnego zlecenia, test na ojcostwo cena będzie niższa.

Test na  ojcostwo cena wynosi średnio od 500 złotych za zlecenie prywatne do 2000 zł za test na ojcostwo zlecany przez sąd.

Test na ojcostwo cena – jak jest wiarygodny ?

Test genetyczny na ojcostwo – cena nie ma znaczenia, jeśli chodzi o jakość wykonania procedury porównania materiałów genetycznych. Wynik badania pozwala na:

  • stwierdzenie ojcostwa w 99,99% – jest to wynik graniczący z pewnością oraz
  • wykluczenie ojcostwa ze 100 % pewnością.

Test na ojcostwo cena – jak jest wykonywany test na ojcostwo ?

Test DNA na ojcostwo przeprowadzany jest z użyciem dostarczonego do laboratorium – osobiście lub wysyłkowo – próbki materiału genetycznego domniemanego ojca, matki dziecka (w przypadku badań na cele postępowania sądowego) i samego dziecka, którymi mogą być:

  • wymaz – z wewnętrznej strony policzka,
  • próbka krwi lub
  • próbki mikrośladowe – materiał biologiczny, w postaci np. włosów lub fragmentu paznokcia.

Na podstawie próbek wykonywane są laboratoryjne analizy porównawcze kodu genetycznego.

Test na ojcostwo cena – kiedy będą wyniki ?

Niezależnie od tego, ile wynosiła cena testu na ojcostwo, wynik porównania dostarczonych materiałów genetycznych w trybie zwykłym będzie gotowy po około tygodniu. W przypadku konieczności otrzymana wyniku w trybie ekspresowym – jest to możliwe w wybranych laboratoriach – test na ojcostwo cena może być wyższa.

Data publikacji: , Aktualizacja: