Test na ojcostwo – nowoczesne i pewne badanie

Test na ojcostwo to nieoceniona pomoc w ustaleniu, czy wychowywane dziecko jest biologicznie spokrewnione z domniemany ojcem. Wątpliwości mogą pojawiać się nawet po wielu latach – badanie DNA można wykonać bez względu na wiek dziecka. Rzetelne badanie zapewnia wysoką jakość i jednocześnie wiarygodność na poziomie 99%.

Jak przebiega test na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo można wykonać w ciąży?
Test na ojcostwo – czy jest dyskretny?
Test na ojcostwo – ile kosztuje?

Jak przebiega test na ojcostwo?

Zazwyczaj test genetyczny na ojcostwo wykonywany jest na podstawie wymazu z policzka od domniemanego ojca oraz dziecka. Próbkę można pobrać samodzielnie i następnie przesłać ją do laboratorium. Alternatywą jest pobranie próbki krwi (nie różni się to np. od morfologii) czy przekazanie do badania mikrośladów. Z próbek wyodrębniany jest materiał genetyczny, który następnie jest porównywany pod kątem bliskiego pokrewieństwa.

Czy test na ojcostwo można wykonać w ciąży?

Nowoczesne testy na ojcostwo można wykonać na etapie ciąży, już od 8 tygodnia jej trwania. Nie jest to popularne rozwiązanie, szczególnie że cena analizy jest bardzo wysoka – należy za nią zapłacić nawet 2-7 tysięcy złotych. Są jednak osoby, które decydują się zapłacić tak dużą sumę za badanie jeszcze przed narodzinami dziecka.

Test na ojcostwo – czy jest dyskretny?

Każdy test DNA na ojcostwo jest w pełni dyskretny i żadna osoba postronna nie wie o wykonaniu badania. Próbki można dostarczyć do laboratorium osobiście lub przesłać je za pośrednictwem kuriera, natomiast wynik badania na ojcostwo jest udostępniany drogą online. Jeśli osoba zlecająca badanie nie poinformuje osoby postronnej o wykonaniu badania DNA na ojcostwo to nie ma możliwości, by np. sąsiedzi czy członkowie rodziny dowiedzieli się o takim zleceniu.

Test na ojcostwo – ile kosztuje?

Testy na ojcostwo są coraz tańsze, dzięki temu zwiększa się ich dostępność.  Za najtańsze badania na podstawie wymazu z policzka należy zapłacić 500-900 złotych. Więcej kosztują badania na ojcostwo z mikrośladów, za które należy zapłacić co najmniej 1200 złotych. Ceny testów na ojcostwo są zmienne i w dużej mierze zależą od wybranego laboratorium, dlatego warto sprawdzić cenniki przed zamówieniem badania.

Data publikacji: , Aktualizacja: