Test na ojcostwo w ciąży – dowiedz się ile kosztuje oraz gdzie i kiedy je wykonać

Wykonanie badania jakim jest test na ojcostwo w ciąży jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem w życiu obojga rodziców. Badanie może być także bardzo stresujące dla przyszłej mamy, dlatego warto przygotować się do wykonania testu wcześniej, szukając informacji na jego temat m.in. w wiarygodnych źródłach internetowych. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się kiedy i gdzie najlepiej wykonać test, a także na jaki koszt musisz się przygotować. 

Od kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?
Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?
Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo w ciąży?
Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Od kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Test na ojcostwo w ciąży możesz wykonać już od 8 tygodnia ciąży! Mimo, iż przeprowadzenie badania możliwe jest od tak wczesnego etapu ciąży, jest ono dokładne, a co najważniejsze – bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla nienarodzonego jeszcze dziecka. Test na ojcostwo w ciąży może zostać wykonany na podstawie próbki krwi pobranej od matki dziecka lub z płynu owodniowego. DNA potencjalnego ojca może pochodzić z dowolnie wybranej próbki, takiej jak szczoteczka do zębów czy włos z cebulką.

Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Test DNA na ojcostwo w ciąży najlepiej wykonać w laboratorium specjalizującym się w wykonywaniu tego typu badań DNA. Warto wcześniej sprawdzić miejsce pod kątem posiadanych certyfikatów, doświadczenia, a także opinii innych, którzy wcześniej korzystali z usług danej placówki.

Jaki jest czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo w ciąży jest niezwykle krótki, bo jest to tylko 10 dni roboczych. Mimo niedługiego czasu oczekiwania na rezultat badania, jest on całkowicie pewny i jednoznaczny.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

Cena badania DNA, jakim jest test na ojcostwo w ciąży może wahać się od 2 do nawet 7 tysięcy złotych. Koszt badania na ojcostwo zależy m.in. od wariantu na jaki zdecydują się rodzice, ale także od miejsca wykonywania badania. Należy jednak pamiętać, że niższa cena testu na ojcostwo proponowana przez niektóre laboratoria może nieść ze sobą dodatkowe, ukryte koszty oraz niepewność otrzymanego wyniku. Jest to powód, dla którego przed wykonaniem badania warto porównać nie tylko koszt, ale także zakres badania.

Data publikacji: , Aktualizacja: