Testy DNA na ojcostwo, czyli ile to kosztuje?

Testy DNA na ojcostwo można wykonać praktycznie w każdym laboratorium. Wiele osób zastanawia się jednak, od czego zależy ich ostateczna cena, która w wielu przypadkach znacznie się waha. W końcu cenniki są bardzo zróżnicowane i wiele osób nie wie, które badanie warto wybrać.

Ile kosztują testy dna na ojcostwo?
Czy testy dna na ojcostwo są pewne?
Kiedy można zrobić testy dna na ojcostwo?
Ile kosztują testy dna na ojcostwo przez sąd?

Ile kosztują testy dna na ojcostwo?

Testy DNA na ojcostwo wyróżniają się zróżnicowanymi cenami. Najtańsze są testy na ojcostwo wykonywane po urodzeniu dziecka – ich cena zaczyna się już od 400-600 złotych. Najdroższe jest jednak wykonanie testów na ojcostwo podczas trwania ciąży – koszt takiego badania to zwykle od 2 do 6 tysięcy złotych.

Czy testy dna na ojcostwo są pewne?

Badania DNA na ojcostwo wykazują pewność wynoszącą blisko 100% o ile wybierzemy analizę 24 markerów. Z tego powodu nie ma potrzeby ich powtarzać. Oczywiście na wiarygodność badania DNA na ojcostwo ma sposób pobrania próbki – z tego powodu podczas testów zleconych sądowo, pobranie materiału musi odbywać się w laboratorium i zostać wykonane przez uprawnionego pracownika.

Kiedy można zrobić testy dna na ojcostwo?

Nie ma znaczenia, kiedy zostaną wykonane testy na ojcostwo. Tak naprawdę badania laboratoryjne są możliwe do wykonania jeszcze podczas trwania ciąży. Od 8 tygodnia DNA płodu można bowiem wyodrębnić z krwi matki, natomiast od 15 tygodnia możliwe jest pobranie próbki płynu owodniowego. Standardowo testy ojcostwa wykonuje się jednak po urodzeniu dziecka – nie ma żadnego znaczenia, w którym tygodniu, miesiącu czy roku życia malucha zostanie pobrana próbka.

Ile kosztują testy dna na ojcostwo przez sąd?

Testy DNA zlecone przez sąd niczym nie różnią się od tych, które wykonujemy na własną rękę. Jedynie cena testów na ojcostwo jest znacznie wyższa i wynosi od 1400 do 1800 złotych. Kilkukrotnie wyższa cena wiąże się z koniecznością zachowania odpowiednich procedur, między innymi sposobu pobrania próbek, a dodatkowo wymagana jest ekspertyza otrzymanego wyniku. Zazwyczaj koszty badania na ojcostwo ponosi strona przegrana, chociaż ostateczna decyzja o tym, kto będzie płacił za analizę DNA, jest podejmowana przez sąd.

Data publikacji: , Aktualizacja: