Testy na ojcostwo – czy można je wykonać online?

Test na ojcostwo można wykonać w wielu laboratoriach na terenie całego kraju. Klienci wcale nie muszą wychodzić z domu, by zlecić analizę. Badania na ojcostwo wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa, a także w sprawach sądowych – o alimenty czy ustalenie opieki na dzieckiem.

Na czym polega test na ojcostwo online?
Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo?
Jakie próbki do testu na ojcostwo można zebrać od męża?
Jakie próbki do testu na ojcostwo można zebrać od dziecka?

Na czym polega test na ojcostwo online?

Test DNA na ojcostwo online to stwierdzenie umowne – sam test ojcostwa wykonywany jest na podstawie próbki pobranej od dziecka i domniemanego ojca. Zdalnie można jednak załatwić wszelkie związane z tym formalności – zamówić zestaw pobraniowy, umówić wizyty kuriera czy odebrać wyniki. Dzięki temu klient laboratorium może wykonać badania ojcostwa komfortowo, a także przy zachowaniu pełnej dyskrecji.

Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo?

Maszynka do golenia może posłużyć do wykonania badania DNA na podstawie tzw. mikrośladów. Maszynkę należy jednak odpowiednio zabezpieczyć. Należy ją umieścić w suchym i zaciemnionym miejscu, by maszynka nie była wilgotna – inaczej może zapleśnieć w transporcie i nie będzie się nadawała do analizy DNA. Po wysuszeniu należy umieścić ją w plastikowym pojemniczku lub w papierowej kopercie i przesłać do laboratorium.

Jakie próbki do testu na ojcostwo można zebrać od męża?

Jeżeli badania DNA na ojcostwo mają zostać wykonane bez wiedzy męża, pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka lub próbki krwi żylnej nie będzie możliwe. W celu zachowania dyskrecji badania genetycznego, możliwe jest przesłanie do laboratorium materiału zawierającego mikroślady – może to być maszynka do golenia, szczoteczka do zębów czy zużyta chusteczka do nosa.

Jakie próbki do testu na ojcostwo można zebrać od dziecka?

Najprostszą metodą na pobranie próbek od dziecka jest uzyskanie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Możliwe jest również pobranie od dziecka próbki krwi żylnej w laboratorium. Jeśli nie jest możliwe pobranie takich próbek, do testu genetycznego można wykorzystać mikroślady. Podobnie jak w przypadku dorosłych, będzie to materiał znajdujący się na szczoteczce do zębów czy grzebieniu.

Data publikacji: , Aktualizacja: