Testy na ojcostwo – jak je przeprowadzić, gdzie je zrobić i ile kosztują?

Od kilku lat testy na ojcostwo zyskują coraz większą popularność – wiele laboratoriów ma w swojej ofercie taką usługę. Jak przebiega takie badanie, gdzie można je wykonać i ile kosztuje test na ojcostwo?

Jak przeprowadzić testy na ojcostwo, Gdzie zrobić testy na ojcostwo, Czy testy na ojcostwo są drogie, Jak długo czeka się na wyniki testów na ojcostwo

Jak przeprowadzić testy na ojcostwo?
Gdzie zrobić testy na ojcostwo?
Czy testy na ojcostwo są drogie?
Jak długo czeka się na wyniki testów na ojcostwo?

Jak przeprowadzić testy na ojcostwo?

Testy na ojcostwo można przeprowadzić na podstawie próbek materiału genetycznego – wymaz z policzka lub włos z cebulką czy z krwi. Jeżeli osobie chcącej przeprowadzić badania na ojcostwo zależy na dyskrecji, do badań wystarczą przedmioty z mikrośladami. Może być to np. niedopałek papierosa, gumę do żucia, puszkę po napoju, używaną chusteczkę, czapkę czy szczoteczka do zębów, a w przypadku dziecka – smoczek, butelka czy gryzak. Należy jednak pamiętać, że wynik z wymazu jest najbardziej pewny. Na przedmiotach które poddamy badaniu może znajdować się również materiał genetyczny innych osób.

Gdzie zrobić testy na ojcostwo?

Testy DNA na ojcostwo można przeprowadzić w laboratorium po dostarczeniu próbek. Ponadto taki zestaw można zakupić w ponad 150 aptekach na terenie całego kraju. Wykonanie badania ojcostwa jednak wbrew pozorom nie odbywa się w domu – próbki należy nadać do laboratorium. Można również zamówić dostawę takiego zestawu do domu lub dowolnie wybranego miejsca.

Czy testy na ojcostwo są drogie?

Cena testów na ojcostwo waha się od 600 zł do nawet 9.000 zł. Podczas wyboru laboratorium, do którego prześlemy próbki do badania, należy kierować się jednak nie ceną, a doświadczeniem oraz zdobytymi certyfikatami. Ważna jest również ilość badanych markerów. Kiedy mamy do czynienia z 15 lub 16 markerami, można mówić o pewności. Jednak gdy badanych markerów jest 24, skuteczność badania DNA na ojcostwo wzrasta nawet tysiąckrotnie! Dzięki temu maleje szansa, że do badania potrzebne będzie uczestnictwo matki.

Jak długo czeka się na wyniki testów na ojcostwo?

Czas oczekiwania na wyniki testów na ojcostwo jest uzależniony od rodzaju przekazanych próbek – im lepszej jakości została przekazana, tym szybciej przebiega analiza materiału. Czas oczekiwania na badanie próbek ze szczoteczki do zębów to nawet do 10 dni, zaś z wymazu policzka trwa najczęściej od 2 do 5 dni roboczych – czasem można to przyspieszyć do 48 godzin. Często można dostać wyniki on-line lub telefonicznie, co znacznie skraca czas oczekiwania.

Data publikacji: , Aktualizacja: