Testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka
Testy na ojcostwo to najpewniejsza metoda na wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa, która jest obecnie łatwo dostępna. Oferta laboratoriów genetycznych jest bardzo szeroka, jednakże nie zawsze wiadomo, jak wybrać najlepszą opcję. Najtańsze i najbardziej bezpieczne są badania genetyczne wykonywane już po narodzinach dziecka.
Jak zrobić testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka?
Ile kosztują testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka?
Gdzie zrobić testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka?
Kto może zrobić testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka?
Jak zrobić testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka?
Testy genetyczne na ojcostwo po urodzeniu się dziecka są proste do wykonania. Wystarczy dostarczyć do badania próbkę pochodzącą od domniemanego ojca oraz od dziecka. Może to być np. wymaz z wewnętrznej strony policzka. Badanie na ojcostwo wykonywane jest w wybranym laboratorium, gdzie analizowane są próbki, a klient czeka na wyniki około 10 dni roboczych. Wyniki testów na ojcostwo czasem mogą powodować konieczność włączenia do analizy również próbek od matki dziecka.
Ile kosztują testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka?
Cena testów na ojcostwo wykonywanych po urodzeniu dziecka nie jest wygórowana. Najtańsze zaczynają się już od około 600 złotych. Podczas wyboru określonego laboratorium warto sprawdzić zakres oferty oraz to, czy nie posiada ona tzw. ukrytych kosztów. Jeśli oferta jest kompleksowa to jej cena badania na ojcostwo będzie znacznie wyższa.
Gdzie zrobić testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka?
Testy DNA na ojcostwo po urodzeniu dziecka można wykonać w każdym laboratorium genetycznym, które oferuje analizę DNA pod kątem wykluczenia/potwierdzenia ojcostwa. Placówki można znaleźć w każdym większym mieście, a więc nie ma większych problemów z wykonaniem badania DNA. Można też pobrać próbki specjalnym zestawem w domu i następnie odesłać je do laboratorium kurierem.
Kto może zrobić testy na ojcostwo po urodzeniu dziecka?
Laboratoria nie sprawdzają, kto jest zleceniodawcą badań genetycznych na ojcostwo. Teoretycznie na badanie powinni zgadzać się rodzice wspólnie, praktyka jest jednak inna. Laboratorium przyjmie próbki od jednego z rodziców czy nawet od dziadków lub innych krewnych. Warto jednak pamiętać o tym, by próbki zwierały materiał genetyczny od ojca/matki oraz próbkę dziecka.
Data publikacji: , Aktualizacja: