Testy na ojcostwo – przeciwwskazania i zasady wykonania badania genetycznego
Test na ojcostwo to badanie dostępne dla każdego – można je zamówić w laboratorium genetycznym bez skierowania. Z tego też powodu każdy ma możliwość potwierdzenia/wykluczenia ojcostwa, a nawet ustalenia stopnia pokrewieństwa. Badania genetyczne służą nie tylko do celów prywatnych, ale również są ważnymi dowodami w toczących się postępowaniach sądowych.
Czy istnieją przeciwskazania do testu na ojcostwo?
Dlaczego testy na ojcostwo zyskują coraz większą popularność?
Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć test na ojcostwo?
Czy procedura wykonania testu na ojcostwo jest prosta?
Czy istnieją przeciwwskazania do testu na ojcostwo?
Każdy test DNA na ojcostwo opiera się na analizie materiału genetycznego, dlatego też jest niewiele przeciwwskazań do wykonania badania. W standardowej formie, czyli na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka badanie może wykonać każdy, bez ograniczeń. Badania DNA z krwi nie poleca się wykonywać bezpośrednio po transfuzji, przeszczepie narządów czy szpiku kostnego. Wówczas wynik może okazać się niejednoznaczny.
Dlaczego testy na ojcostwo zyskują coraz większą popularność?
Popularność testów genetycznych na ojcostwo wynika z ich dostępności – można wykonać badanie w każdym większym mieście, a także zamówić analizę w laboratorium nawet na drugim końcu Polski. Osoba wykonująca badanie otrzymuje bowiem zestaw pobraniowy za pośrednictwem kuriera. Niewątpliwą zaletą analiz genetycznych jest również brak konieczności wychodzenia z domu, by wykonać domowy test na ojcostwo.
Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć test na ojcostwo?
Zdarza się, że badanie na ojcostwo należy powtórzyć. Większość takich przypadków dotyczy nieprawidłowego pobrania próbek, ich zabezpieczenia czy zanieczyszczenia próbki. Wynik niejednoznaczny można również otrzymać w przypadku badań, które analizują mniej niż 24 markery genetyczne – takiej oferty warto unikać, ponieważ nie prezentują one wysokiej jakości.
Czy procedura wykonania testu na ojcostwo jest prosta?
Procedura testu na ojcostwo jest prosta. Próbka zawierająca materiał genetyczny trafia do laboratorium, gdzie jest poddawana nowoczesnej analizie, przy czym wynik testu na ojcostwo jest dostępny do 10 dni roboczych. Próbkę można pobrać w domu, nawet bez konieczności wizyty w laboratorium, co jeszcze bardziej ułatwia cały proces badania.
Data publikacji: , Aktualizacja: