Testy na ojcostwo – wszystko co musisz wiedzieć

Testy na ojcostwo to badania genetyczne, które pozwalają sprawdzić czy osoby, które biorą udział w badaniu są ze sobą spokrewnione. Testy genetyczne zazwyczaj wykonywane są pomiędzy dzieckiem i ojcem. Potencjalni tatusiowie wykonują takie testy aby ustalić czy są biologicznymi ojcami. Kobiety najczęściej wykonują to badanie żeby potwierdzić wierność wobec swojego partnera.

Jak sfałszować testy na ojcostwo?
Czy do testów na ojcostwo potrzebna jest zgoda matki?
Kto może zlecić testy na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd?

Jak sfałszować testy na ojcostwo?

W wielu sytuacjach dochodzi do prób zafałszowania wyników testów na ojcostwo. Kobiety chcące udowodnić swoim kochankom, że są ojcami ich dzieci, czy mężczyźni próbujący uniknąć odpowiedzialności. Jednak czy ma to jakiekolwiek szanse na powodzenie? Oczywiście, że nie. Należy zwrócić uwagę, że nasze DNA jest zawsze takie same, jest ono uwarunkowane genetycznie i nie ma prawa zmienić się pod wpływem zażywania używek, żucia gumy, leków czy innych często stosowanych sztuczek. Wszelkie próby wpłynięcia na wynik badania ojcostwa mogą skończyć się jedynie utrudnioną analizą wyników i koniecznością pobrania kolejnych próbek. Nie da się jednak wpłynąć na budowę naszego materiału genetycznego i żadne czynniki zewnętrzne nie są w stanie tego zmienić.

Czy do testów na ojcostwo potrzebna jest zgoda matki?

Testy DNA na ojcostwo dzielimy na te sądowe i te prywatne. W prywatnych badaniach na ojcostwo nie jest wymagany udział matki i wystarczą próbki domniemanego ojca i dziecka, ale konieczna jest pisemna zgoda wszystkich opiekunów prawnych. Jeśli chodzi o badania sądowe, tutaj matka również musi oddać próbki do analizy. Jednak to, czy również wymagana będzie na to jej zgoda zależy od tego, kto jest zleceniodawcą badania. Jeśli jest to ojciec, będzie on niestety potrzebował również pisemnej zgody matki, która nie ma obowiązku zgadzać się na udzielanie swojego materiału genetycznego do analizy. Jedyną sytuacją, w której zgoda matki nie jest potrzebna, jest sytuacja, gdy badania zleci sąd lub prokurator. Wtedy matka jest zobowiązana do stawienia się na badaniach pod groźbą grzywny.

Kto może zlecić testy na ojcostwo?

Sądowego testu na ojcostwo może domagać się zarówno dziecko, matka, jak i domniemany ojciec dziecka. Dziecko oraz matka powinni wytoczyć powództwo przeciw domniemanemu ojcu, z kolei jeśli to domniemany ojciec wytacza powództwo, to będzie ono skierowane przeciwko matce i dziecku. Istnieje również sytuacja, w której to prokurator zleca testy na ojcostwo. Do takich sytuacji dochodzi, gdy wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.

Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd?

Koszt badania sądowego to najczęściej kwota w granicach 1500-1700zł. Jest to większa kwota, niż w przypadku badań prywatnych, różnica w cenie testów na ojcostwo wynika przede wszystkim z koniecznością zachowania formalnej procedury. Opłaty te najczęściej ponosi strona przegrana. Bywają przypadki, gdy sąd zwalnia z opłaty, jeśli obie strony nie posiadają wystarczających środków do opłacenia badań.

Data publikacji: , Aktualizacja: