W jakich okolicznościach można wykonać test na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo to jedyna skuteczna metoda na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Nowoczesne metody badania pozwalają na sprawdzenie pokrewieństwa jeszcze w czasie trwania ciąży. Najpopularniejsze są jednak testy, które wykonuje się już po narodzinach dziecka. Do ich wykonania zachęca również przystępna cena.

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?
Czy można zrobić test na ojcostwo podczas choroby?
Czy można zrobić test na ojcostwo podczas zażywania leków?
Czy można zrobić test na ojcostwo podczas karmienia piersią?

Kiedy najwcześniej można zrobić test na ojcostwo?

Najwcześniejszy dostępny test na ojcostwo można wykonać od 8 tygodnia ciąży aż do ostatniego dnia przed rozwiązaniem. Test jest bardzo skuteczny, a DNA dziecka wyodrębnia się z krwi ciężarnej. Niestety, cena badania na ojcostwo jest wysoka – sięga nawet 6 tysięcy złotych, dlatego też większość domniemanych ojców woli poczekać z badaniem do narodzin maluszka.

Czy można zrobić test na ojcostwo podczas choroby?

Test genetyczny na ojcostwo bada geny, które nie zmieniają się przez całe życie. Badanie można wykonywać również w czasie choroby, o ile pozwala na to stan zdrowia. Badań genetycznych z krwi niw poleca się jednak bezpośrednio po transfuzji, przeszczepie szpiku czy narządów. Wówczas wynik może być niejednoznaczny, ponieważ w krwi pacjenta przez pewien czas może być obecne DNA dawcy, które może zostać wychwycone w czasie badania obok DNA pacjenta. Wówczas badanie DNA należy powtórzyć lub wykorzystać próbkę inną niż krew żylna.

Czy można zrobić test na ojcostwo podczas zażywania leków?

Przyjmowane leki w żaden sposób nie wpływają na wyniki badań DNA na ojcostwo. Bada on wyłącznie geny w poszukiwaniu pokrewieństw między dwiema lub większą ilością próbek. Bez względu na stosowaną terapię, wynik testu na ojcostwo jest pewny, a jego wiarygodność sięga 99%.

Czy można zrobić test na ojcostwo podczas karmienia piersią?

Również karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania na ojcostwo – są sytuacje, w których do analizy należy włączyć próbkę pochodzącą od matki, na rynku są oferowane również badania genetyczne na macierzyństwo. Kobieta niedługo po narodzinach dziecka może bezpiecznie wykonać analizę, a otrzymanego wyniku w żaden sposób nie zakłóci okres laktacji.

Data publikacji: , Aktualizacja: