W jakiej cenie można zrobić test na ojcostwo?

Brak pewności co do ojcostwa może stanowić spory problem zarówno w relacjach z drugą połówką, jak i w relacjach z dzieckiem. Wątpliwości dotyczące ojcostwa łatwo jednak rozwiać z pomocą testu na ojcostwo. Warto wykonać taki test „i wiedzieć na czym się stoi”, zamiast borykać się z niepewnością. Zatem ile kosztuje taki test? Czy jest wiarygodny? Artykuł ten pomoże odpowiedzieć na te i na inne nurtujące pytania.

Test na ojcostwo cena – jaki materiał biologiczny będzie potrzebny do przeprowadzenia testu na ojcostwo?
Test na ojcostwo cena – czy badania genetyczne są wiarygodne?
Test na ojcostwo cena – ile zapłacimy za test?
Test na ojcostwo cena – kiedy będą wyniki?

Test na ojcostwo cena – jaki materiał biologiczny będzie potrzebny do przeprowadzenia testu na ojcostwo?

Test na ojcostwo to badanie, które robi się w celu ustalenia tożsamości ojca dziecka. Do przeprowadzenia go potrzebna jest próbka DNA pobrana od matki, dziecka oraz potencjalnego ojca. Materiałem do badania mogą być w tym przypadku paznokcie, włosy, ślina, odrobina krwi, bądź wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Należy również pamiętać, aby dana próbka do badania DNA nie była zanieczyszczona (aby nie zakłócić wyniku testu).

Test na ojcostwo cena – czy badania genetyczne są wiarygodne?

Test DNA na ojcostwo najczęściej wykonuje się w laboratorium, natomiast obecnie coraz częściej wykonuje się go samodzielnie w domu, po uprzednim zakupie testu (w Internecie lub w aptece), a następnie pobrany materiał transportuje się do laboratorium w celu analizy. W obu przypadkach test polega na porównaniu profili genetycznych dziecka oraz potencjalnego ojca. DNA każdego człowieka jest inne, unikalne. Testy na ojcostwo są badaniami genetycznymi, dzięki czemu możemy mieć pewność, że są one jak najbardziej wiarygodne.

Test na ojcostwo cena – ile zapłacimy za test?

Ceny testów genetycznych na ojcostwo są bardzo różne, przeważnie wahają od 100 zł aż do kilku tysięcy zł. Często jednak te najtańsze testy nie są dobrej jakości. Poza tym, w przypadku tanich testów często próbką do badania musi być wymaz, a co za tym idzie nie ma możliwości zbadania materiału np. z włosa, szczoteczki do zębów, czy śliny ze smoczka.

Test na ojcostwo cena – kiedy będą wyniki?

Wynik testu na ojcostwo w zależności od laboratorium często jest dostępny w formie elektronicznej, dzięki czemu możemy sprawdzić wynik z pomocą np. komputera. Czas oczekiwania na wynik badania na ojcostwo może się nieco różnić w zależności od laboratorium oraz od rodzaju badania, jednak przeważnie jest to czas od kilku dni do maksymalnie paru tygodni.

Data publikacji: , Aktualizacja: