Wszystko, co należy wiedzieć o testach DNA na ojcostwo

Badania DNA są bardzo popularnym i niemal stuprocentowo pewnym sposobem na ustalenie biologicznego ojcostwa. Czasem badanie odbywa się na sądowe zlecenie, istnieje jednak także możliwość przeprowadzenia go na własną rękę. Czy jednak taki test może być dowodem w sądzie? Czy badanie da się wykonać w domu? I czy można je wykonać bez wiedzy matki? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Czy prywatne testy DNA na ojcostwo są brane pod uwagę w sądzie?
Czy można zrobić test DNA na ojcostwo domowym sposobem?
Czy można zrobić bez problemu test DNA na ojcostwo w Polsce?
Czy można zrobić test DNA na ojcostwo jeśli matka nie wyraża zgody?

Czy prywatne testy DNA na ojcostwo są brane pod uwagę w sądzie?

Część osób zastanawia się, czy wynik testu DNA na ojcostwo wykonanego prywatnie może być dowodem w sądzie. Jest to jak najbardziej możliwe. Najczęściej taki test jest dowodem wstępnym. Jest jednak ryzyko zakwestionowania wyniku testu DNA na ojcostwo przez drugą stronę procesu. W takiej sytuacji sąd najczęściej wyznacza biegłego sądowego, ten z kolei wybiera osobę, która wykona nowe badanie. Najlepiej jednak od razu przeprowadzić test na ojcostwo z pełną procedurą sądową w laboratorium.

Czy można zrobić test DNA na ojcostwo domowym sposobem?

W dzisiejszych czasach możliwe jest wykonanie testu DNA na ojcostwo w zaciszu domowym. Za pośrednictwem strony internetowej zamawiamy test, ze szczegółową instrukcją jak należy pobrać próbkę materiału genetycznego. Następnie kurier dostarcza nasz zestaw do laboratorium, gdzie poddawany jest on specjalnym badaniom.

Czy można zrobić bez problemu test DNA na ojcostwo w Polsce?

Obecnie nie ma żadnych problemów z wykonaniem testów na ojcostwo w Polsce. Do jednego z najwygodniejszych rozwiązań należy wykonanie takiego badania na ojcostwo samodzielnie w domu, jednak można je również wykonać na miejscu, w specjalistycznym laboratorium. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Czy można zrobić test DNA na ojcostwo jeśli matka nie wyraża zgody?

W przypadku testu genetycznego na ojcostwo wykonywanego prywatnie najczęściej nie istnieje potrzeba posiadania zgody ani nawet wiedzy matki dziecka na jego wykonanie. Nie ma potrzeby posiadania zgody obojga rodziców. Należy jednak pamiętać, że kwestia ustalania ojcostwa jest sprawą niezwykle delikatną i często wymaga odpowiedniego, indywidualnego podejścia.

Data publikacji: , Aktualizacja: