Wszystko, co należy wiedzieć o ustaleniu ojcostwa

Każdego roku coraz więcej mężczyzn decyduje się na badanie ojcostwa. Nadal są jednak ludzie, którzy chcieliby ustalić, czy są ojcem dziecka, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. Postaramy się więc odpowiedzieć na wszystkie możliwe pytania.

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?
Gdzie można ustalić ojcostwo?
Kto może ustalić ojcostwo?
Co jest potrzebne do ustalenia ojcostwa?

Ile kosztuje ustalenie ojcostwa?

Badanie, które ma na celu ustalenie ojcostwa, nie ma narzuconej z góry ceny. Ceny testów na ojcostwo potrafią wahać się od 500 zł do nawet 2000 zł. Na taki rozrzut cenowy mają wpływ przede wszystkim jakość odczynników stosowanych do badań próbek lub unika międzylaboratoryjnych kontroli. Dobrze jest sprawdzić, z jakim laboratorium mamy do czynienia, zanim zdecydujemy się przeprowadzić badanie DNA.

Gdzie można ustalić ojcostwo?

Ustalić ojcostwo możemy w laboratoriach, które specjalizują się w tego typu badaniach na ojcostwo. Laboratoria te powinny jednak posiadać odpowiednie certyfikaty, które będą gwarantować, że są one rzetelne, a wiarygodność ich wyników jest niepodważalna. Pośród takich certyfikatów warto wyróżnić GENDAP, certyfikat ISFG czy też zaświadczenie o wpisie do ewidencji laboratoriów prowadzoną przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL).

Kto może ustalić ojcostwo?

Sądowego ustalenia ojcostwa może domagać się jednakowo matka dziecka, jego domniemany ojciec, ale także samo dziecko. Nie mogą oni jednak tego zrobić po śmierci dziecka lub gdy to osiągnie pełnoletniość, ale tylko przez 3 lata od jej osiągnięcia. Jeśli zaś wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego o ustalenie ojcostwa może wystąpić także prokurator.

Co jest potrzebne do ustalenia ojcostwa?

Do ustalenia ojcostwa potrzebne są próbki materiału genetycznego domniemanego ojca oraz dziecka. W przypadku prywatnych testów na ojcostwo badane są wyłącznie cechy dziedziczne po ojcu. Dlatego też nie wymaga się tutaj materiału genetycznego matki. Możliwe są także niestandardowe sposoby badania DNA na ojcostwo. Mowa tutaj o badaniu szczoteczki do mycia zębów lub włosów, które zostały wyrwane wraz z cebulką. Firmy oferujące testy genetyczne w tym zakresie coraz bardziej dostosowują swoje usługi do potrzeb klientów.

Data publikacji: , Aktualizacja: