Badania DNA na ojcostwo – czym są i jakie mogą przynieść korzyści?

Badania DNA na ojcostwo są bardzo pomocne w przypadku, gdy mężczyzna nie jest pewny swojej partnerki. Niektóre statystyki podają, że nawet 25% dzieci nie jest wychowywana przez swoich ojców. Warto zaznajomić się z tematem badań DNA, by potem nie musieć płacić alimentów na nieswoje dziecko. Czym właściwie jest badanie DNA na ojcostwo, co się dzieje w laboratorium, czy próbki objęte są gwarancją i czy wynik badania można przedstawić w sądzie? Przeczytaj do końca, by się dowiedzieć!

Badania DNA na ojcostwo – co to takiego?
Badania DNA na ojcostwo – co dzieje się w laboratorium?
Badania DNA na ojcostwo – próbki są objęte gwarancją?
Badania DNA na ojcostwo – wynik można przedstawić w sądzie?

Badania DNA na ojcostwo – co to takiego?

W największym skrócie, test DNA w celu ustalenia ojcostwa polega na zbadaniu i porównaniu dwóch próbek z materiałem. Pomaga ustalić, czy i w jaki sposób osoby od których pobrano próbki do badań są ze sobą spokrewnione. Takie badanie może potwierdzić lub zaprzeczyć ojcostwo. Jest również w stanie wykazać, że w rzeczywistości mężczyzna nie jest ojcem dziecka, tylko jego wujkiem.

Badania DNA na ojcostwo – co dzieje się w laboratorium?

Podczas badań w laboratorium porównuje się ze sobą dwie próbki z materiałem DNA. Każda osoba ma swój własny, charakterystyczny profil genetyczny, składający się z odpowiednio dużej liczby markerów. A markery to nic innego jak sekwencje nukleotydowe, które budują kod DNA człowieka.

Podczas badania DNA określa się jaka część alleli jest wspólna, ze względu na pochodzenie – IBD ( ang. Identity-by-descent, czyli określenie na występowanie identycznych alleli u dwóch osób, przy czym ich jednakowość wynika z pokrewieństwa). Właśnie na tej podstawie porównawczej określa się pokrewieństwo dwóch osób, w tym konkretnym przypadku, czy mężczyzna jest ojcem dziecka.

Badania DNA na ojcostwo – próbki są objęte gwarancją?

Materiały genetyczne przesyłane do badań na ojcostwo są objęte gwarancją. Oznacza to, że jeśli dana próbka nie będzie mogła zostać poddana badaniu, kolejną można przesłać za darmo. Gwarancja obejmuje również to, że test na ojcostwo jest wykonany rzetelnie z najwyższych jakościowo próbek.

Badania DNA na ojcostwo – wynik można przedstawić w sądzie?

Wynik prywatnego testu na ojcostwo można przedstawić w sądzie, jednak sąd nie ma obowiązku go uznawać. To, czy dany test DNA na ojcostwo zostanie przyjęty, czy też nie zależy od sędziego. Jest więc to swego rodzaju loteria.

Data publikacji: , Aktualizacja: