Badania na ojcostwo – czy ich wykonanie przynosi korzyść?

Badania na ojcostwo jako jedyne dają 99% wiarygodności odnośnie pokrewieństwa. Dzięki temu możliwe jest potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa, a więc osoba, która je wykonała może mieć pewność, iż wychowuje własne dziecko lub płaci na nie alimenty. Testy na ojcostwo są także wykonywane na zlecenie sądów, stanowiąc dowód w sprawach majątkowych, alimentacyjnych czy spadkowych.

Czy istnieją przeciwwskazania do badania na ojcostwo?
Dlaczego badania na ojcostwo zyskują coraz większą popularność?
Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć badanie na ojcostwo?
Czy procedura wykonania badania na ojcostwo jest prosta?

Czy istnieją przeciwwskazania do badania na ojcostwo?

Badania na ojcostwo z krwi nie powinny być wykonywane bezpośrednio po transfuzji, przeszczepie narządów czy szpiku kostnego. Otrzymany wówczas wynik może okazać się niewiarygodny. Nie ma natomiast przeciwwskazań do wykonywania badania DNA na ojcostwo na podstawie wymazu pobranego z wewnętrznej części policzka – może zastąpić badanie wykonywane z próbki krwi.

Dlaczego badania na ojcostwo zyskują coraz większą popularność?

Badania genetyczne na ojcostwo są coraz bardziej popularne, ponieważ można je wykonać w każdym mieście, a coraz częściej również w znacznie oddalonych laboratoriach. Można bowiem zamówić zestaw pobraniowy i uzyskać próbkę w domu, a następnie odesłać ją kurierem nawet na drugi koniec Polski. Dzięki temu wzrasta dostępność badania DNA, a tym samym popularność badań na ojcostwo.

Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć badanie na ojcostwo?

Zdarza się, że badanie ojcostwa wymaga powtórzenia, jednak takie przypadki zdarzają się stosunkowo rzadko. Na ogół takie sytuacje wynikają z nieprawidłowego pobrania próbek lub ich zanieczyszczenia np. innym materiałem genetycznym. Z tego też powodu niezwykle ważne jest staranne pobieranie próbek zgodnie z dołączoną do zestawu pobraniowego instrukcją.

Czy procedura wykonania badania na ojcostwo jest prosta?

Na ogół nie ma problemów z wykonaniem testu DNA na ojcostwo. Można zamówić i opłacić badanie zdalnie, a zestaw pobraniowy otrzymać kurierem. Po pobraniu próbki odsyła się ją na adres laboratorium i następnie oczekuje na wyniki testu na ojcostwo. Jak widać, cała procedura nie wymaga wielu formalności, można załatwić ją szybko i bez wychodzenia z domu.

Data publikacji: , Aktualizacja: