Badania na ojcostwo – czy można je oszukać i zrobić za darmo?
Badania na ojcostwo można wykonać z dowolnej próbki, nawet nadgryzionego ciastka czy inhalatora. Jeśli są wykonywane w wiarygodnym laboratorium, wynik jest pewny i niepodważalny. Czy test na ojcostwo można oszukać, od czego zależy cena badania i czy można zrobić je bezpłatnie? Sprawdź!
- Ile kosztują badania na ojcostwo?
- Z jakich próbek robi się badania na ojcostwo?
- Czy można oszukać badania na ojcostwo?
- Czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo?
Ile kosztują badania na ojcostwo?
To, ile kosztują badania na ojcostwo, jest zależne od różnych czynników. Oczywiście można wykonać test za 500 złotych, jednak warto zastanowić się, skąd ta niska cena. Być może laboratorium nie posiada akredytacji PCA i unika międzylaboratoryjnych kontroli, może wykorzystuje odczynniki domowej roboty, a może niska cena jest tylko ceną początkową? Dobrze to sprawdzić, zanim badanie DNA zostanie zlecone.
Z jakich próbek robi się badania na ojcostwo?
W takim razie z jakich próbek robi się badania na ojcostwo? Tak naprawdę dobre laboratorium nie rozdziela próbek na lepsze i gorsze. Można przekazać więc zarówno wymazy z policzka czy krew, jak i używane przedmioty codziennego użytku (np. maszynka do golenia, smoczek, kubek, sztućce, niedopałek papierosa), płyn owodniowy pobrany w czasie badania w ciąży czy włosy z cebulkami. Każda próbka jest tak samo pewna i nadaje się do badania na ojcostwo.
Czy można oszukać badania na ojcostwo?
Zastanawiasz się, czy można oszukać badania na ojcostwo? Jeśli masz pewność, że próbki pochodzą od właściwych osób i gdy decydujesz się na wiarygodne laboratorium – nie ma takiej możliwości. Nawet gdy przed pobraniem próbek badana osoba pali papierosy, pije alkohol czy zażywa narkotyki, wynik będzie pewny i jednoznaczny.
Czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo?
Badania DNA na ojcostwo służą do sprawdzenia, czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem danego dziecka. Nie są to więc badania medyczne. Zatem czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo? Nie – to testy, które nie są refundowane przez NFZ. Jedynie w bardzo określonych przypadkach, gdy badania zlecane są przez sąd i gdy sędzia tak zaleci, koszt badania może zostać przeniesiony na skarb państwa.
Data publikacji: , Aktualizacja: