Badnia na ojcostwo – jak wykonać badanie?

Testy na ojcostwo to jedyna metoda uzyskania 100% pewności, co do ustalenia pokrewieństwa. Z tego względu osoby, które pragną sprawdzić jego stopień, decydują się na skorzystanie z ofert specjalistycznych klinik, które wykorzystując nowoczesne technologie potrafią potwierdzić, bądź wykluczyć potencjalne ojcostwo.

 

Ile kosztują badania na ojcostwo?
Z jakich próbek robi się badania na ojcostwo?
Czy można oszukać badania na ojcostwo?
Czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo?

Ile kosztują badania na ojcostwo?

Nie istnieje jedna ustalona oraz akceptowana przez wszystkich cena badania na ojcostwo. Na koszt badania na ojcostwo wpływa wiele czynników. Z tego względu ich cena może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Pośród czynników, które mają wpływ na cenę testu na ojcostwo jest sposób dostarczenia próbek. Można to zrobić osobiście w wybranej klinice, a także pocztowo przesyłając zestaw do samodzielnego pobrania próbek. Kolejnym czynnikiem jest ilość porównywanych markerów genetycznych. Ważnym czynnikiem jest również rodzaj pobieranego materiału oraz trudność jego analizy. W zależności od liczby badanych osób (możemy wykluczyć ojcostwo kilku mężczyzn) cena może ulec zwiększeniu.

Z jakich próbek robi się badania na ojcostwo?

Co do zasady badania na ojcostwo wykonuje się z dwóch rodzajów próbek. Mogą to być wymazy lub mikroślady. Wymazy są stosunkowo łatwe do pobrania oraz późniejszej izolacji DNA. Pobranie wymazu polega na potarciu specjalną wymazówką wewnętrznej strony policzków. Mikroślady określane są jako niewielkie fragmenty organizmu człowieka. Mikroślady obecne są na wszystkim, z czym ma kontakt dana osoba. Może je zawierać zarówno szczoteczka do zębów, jak i szklanka, a nawet paznokcie. W celu wykonania badania DNA na ojcostwo zaleca się przygotowanie przedmiotu zawierającego jak najwięcej mikrośladów.

Czy można oszukać badania na ojcostwo?

Badań DNA na ojcostwo nie można oszukać. Porównując próbki DNA wybranych osób, możemy precyzyjnie określić występujące między nimi pokrewieństwo. Oczywiście osoby, które pragną sfałszować test ojcostwa, przed przystąpieniem do niego spożywają alkohol lub znajdują się pod wpływem narkotyków. Nie wiedzą, iż w żaden sposób nie wpływa to na wynik badań genetycznych.

Czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo?

Niestety badania na ojcostwo nie są wykonywane za darmo. Zgodnie z przepisami testy DNA na ojcostwo nie są wykonywane w celach medycznych, a tylko takie badania mogą być refundowane przez NFZ. W związku z tym, za przeprowadzenie procedury płaci osoba, która domaga się wykonania testu.

Data publikacji: , Aktualizacja: