Badania na ojcostwo i macierzyństwo jako najpopularniejsze analizy DNA

Zarówno badania DNA na ojcostwo, jak i badania na macierzyństwo to nowoczesne badania genetyczne pozwalające potwierdzić rodzicielstwo z dokładnością do 99,9999% lub wykluczyć je z dokładnością do 100%. Testy są wykonywane do celów prywatnych oraz do celów sądowych. Znajdują się w ofercie wielu laboratoriów genetycznych na terenie całego kraju.

Ile kosztują badania na rodzicielstwo?
Z jakich próbek robi się badania na rodzicielstwo?
Czy można oszukać badania na rodzicielstwo?
Czy badania na rodzicielstwo są pewne?

Ile kosztują badania na rodzicielstwo?

Najtańsze badania na rodzicielstwo, przy których próbki można pobrać samodzielnie to koszt wynoszący 500-900 złotych. Średnia cena badania na ojcostwo na podstawie mikrośladów to około 1500 złotych, natomiast testy do celów sądowych kosztują około 1200-1800 złotych. Cenniki mogą się różnić w zależności od wybranego laboratorium, dlatego warto poszukać korzystnej opcji.

Z jakich próbek robi się badania na rodzicielstwo?

Badania na ojcostwo oraz macierzyństwo najczęściej wykonuje się na podstawie wymazu pobieranego z wewnętrznej strony policzka – wystarczy mieć specjalny zestaw pobraniowy zamawiany drogą online, by zrobić to samodzielnie. Testy na rodzicielstwo można również wykonywać na podstawie krwi żylnej oraz tzw. mikrośladów, do których należy zużyta szczoteczka do zębów czy chusteczka do nosa.

Czy można oszukać badania na rodzicielstwo?

Samych badań na rodzicielstwo nie da się oszukać, można jedynie podmienić próbkę. Oczywiście dotyczy to wyłącznie badań DNA wykonywanych samodzielnie. Z tego też powodu analizy do celów sądowych wymagają, by próbka została pobrana przez personel medyczny z zachowaniem niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Wówczas nie ma możliwości, by analiza opierała się na nieprawidłowej próbce.

Czy badania na rodzicielstwo są pewne?

Badania na rodzicielstwo są pewne, ponieważ opierają się na zaawansowanej diagnostyce genetycznej. Ich wiarygodność w potwierdzaniu rodzicielstwa przekracza 99,9999%, natomiast wykluczają rodzicielstwo w 100%. Nie należy się obawiać fałszywych wyników testu na ojcostwo – nawet jeśli próbka zostanie nieprawidłowo pobrana czy zanieczyszczona to wynik będzie niejednoznaczny i laboratorium zaleci powtórzenie badania.

Data publikacji: , Aktualizacja: