Badania na ojcostwo – jakie są dostępne i ile kosztują?
Zdarzają się sytuacje, w których badania DNA na ojcostwo są jedyną pewną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Niekiedy rodzina zostaje rozdzielona, mężczyzna podejrzewa żonę o zdradę czy rodzice nie są pewni, czy nie doszło do niefortunnej pomyłki podczas narodzin dziecka. W takich sytuacjach badanie genetyczne pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości.
Badania DNA na ojcostwo – jakie są dostępne?
Badania DNA na ojcostwo – jakie są ceny?
Badania DNA na ojcostwo – czy są wiarygodne?
Badania DNA na ojcostwo – gdzie zrobić?
Badania DNA na ojcostwo – jakie są dostępne?
Na rynku jest wiele ofert na badania DNA na ojcostwo. Najpopularniejsze są analizy wykonywane na podstawie wymazu z wewnętrznej strony policzka, do badania można wykorzystać również próbkę krwi żylnej. Inną metodą badań jest analiza mikrośladów, która wymaga nieco większego zaangażowania ze strony laboratorium. Jeszcze inna procedura dotyczy badań na ojcostwo, które są zlecane przez sąd podczas prowadzonego postępowania.
Badania DNA na ojcostwo – jakie są ceny?
Ceny badań na ojcostwo są zróżnicowane. Za najtańsze badania na podstawie wymazu należy zapłacić 500-700 złotych. Więcej kosztuje analiza mikrośladów – 900-1200 złotych. W przypadku badania DNA na ojcostwo wykonywanego na zlecenie sądu, za taką analizę należy zapłacić około 1500-1700 złotych. Jeszcze droższe są badania na ojcostwo wykonywane w ciąży – ich cena może dochodzić do 7 tysięcy złotych.
Badania DNA na ojcostwo – czy są wiarygodne?
Wiarygodność badań DNA w przypadku potwierdzenia ojcostwa to 99%, natomiast dla wykluczenia ojcostwa – 100%. Nie ma innej metody na to, by z tak dużą dokładnością określić pokrewieństwo. Badanie prezentuje taką samą jakość zarówno przy badaniu ojcostwa, jak i macierzyństwa, stąd też wynika wysoka popularność analizy i zaufanie klientów laboratoriów.
Badania DNA na ojcostwo – gdzie zrobić?
Laboratoria genetyczne można znaleźć w każdym większym mieście. Obecnie nie ma problemu z tym, by zamawiać dostawę zestawów pobraniowych pod wskazany adres, a następnie pobrane próbki wymazu wysyłać za pośrednictwem kuriera do laboratorium, które wykona badanie. W ten sposób można zaoszczędzić wiele cennego czasu i wykonać badanie również wtedy, kiedy w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma laboratorium oferującego testy DNA.
Data publikacji: , Aktualizacja: