Badanie DNA – kiedy można je wykonać i jaką analizę wybrać?

Badania DNA pozwalają na ustalenie ojcostwa – są wykorzystywane do celów prywatnych oraz jako dowód w sądzie. Nowoczesne metody badania różnią się między sobą nie tylko ceną, ale metodą analizy czy sposobem badania próbek. Rekomendowane analizy pozwalają na uzyskanie wiarygodnego wyniku i są pozbawione tzw. ukrytych kosztów.

Jakie badania DNA na ojcostwo są rekomendowane?
Czy każdy może zrobić badania DNA na ojcostwo?
Od kiedy najwcześniej można wykonać badania DNA na ojcostwo?
Jak wygląda procedura badania DNA na ojcostwo?

Jakie badania DNA na ojcostwo są rekomendowane?

Rekomendowanymi są testy DNA na ojcostwo analizujące 24 markery genetyczne. Tańsze wersje oparte na analizie 16 markerów mają niższą wiarygodność i bywa, że wskazują niejednoznaczny wynik. Wówczas koniecznym jest włączenie do analizy próbek pochodzących od matki, co generuje dodatkowe koszty. W przypadku badania z 24 markerami, z pewnością nie będzie takich problemów i uzyskany wynik okaże się jednoznaczny.

Czy każdy może zrobić badania DNA na ojcostwo?

Badania DNA na ojcostwo może zrobić każdy. Zazwyczaj badania zleca potencjalny ojciec lub matka dziecka. Nie ma jednak przeszkód, by analizę wykonali dziadkowie czy nawet dalsza rodzina. Dla laboratorium wykonującego takie badanie nie ma znaczenia, kto będzie zleceniodawcą analizy i dostarczy pobrane próbki.

Od kiedy najwcześniej można wykonać badania DNA na ojcostwo?

Standardowe badania na ojcostwo można wykonać w dowolnym momencie po narodzinach dziecka. Takie testy są najpopularniejsze i najtańsze. Dostępne są również testy na ojcostwo wykonywane już od 8 tygodnia ciąży. Cena badania DNA na ojcostwo jest wówczas bardzo wysoka, jednak daje pewność odnośnie ojcostwa jeszcze przed narodzeniem się dziecka. Koszt takiego badania DNA to nawet 6 tysięcy złotych, w zależności od wybranej metody badania.

Jak wygląda procedura badania DNA na ojcostwo?

Na cenę testu na ojcostwo wpływ ma rodzaj wybranego badania i sposób analizy próbek. Najczęściej do testu na ojcostwo wykorzystuje się wymaz z policzka, który można pobrać specjalnym zestawem w warunkach domowych. Możliwe jest również badanie DNA wykonywane na podstawie próbki krwi pobranej w laboratorium lub na podstawie tzw. mikrośladów – może być to włos czy zużyta maszynka do golenia. Próbki dostarczone laboratorium poddawane są nowoczesnej analizie, której wyniki są dostępne po 5-10 dniach roboczych. W przypadku analizy wykonywanej podczas trwania ciąży, DNA dziecka bada się na podstawie próbki płynu owodniowego pobranej pod okiem lekarza ginekologa oraz krwi matki.c

Data publikacji: , Aktualizacja: