Badanie DNA mikrośladów – na czym polega?

Badanie na ojcostwo można wykonać nie tylko na podstawie próbki śliny czy krwi żylnej. W niektórych przypadkach uzyskanie takiej próbki nie jest możliwe – badanie mikrośladów to nieco inny typ analizy, dzięki której można wykonać analizę genetyczną na podstawie niestandardowych próbek.

Jakie próbki można zebrać do badania mikrośladów?
Czy czas przechowywania próbki ma znaczenie w badaniu mikrośladów?
Jak zabezpieczyć próbki do badania mikrośladów?
Czy czas transportu ma znaczenie przy badaniu mikrośladów?

Jakie próbki można zebrać do badania mikrośladów?

Mikroślady to przedmioty codziennego użytku, na których znajduje się DNA osoby, która nie może brać udziału w badaniu DNA przekazując próbkę pochodzącą z wymazu z policzka. Jest to również szansa na włączenie do badania osoby, która niedawno zmarła. Badanie mikrośladów może opierać się na próbce pobranej z używanej maszynki do golenia, szczoteczki do zębów czy zużytej chusteczki do nosa. Mikrośladem może być również włos znaleziony na grzebieniu (musi posiadać cebulkę).

Przeczytaj też: Jak długo utrzymuje się DNA na wymazie z policzka?

Czy czas przechowywania próbki ma znaczenie w badaniu mikrośladów?

Czas może mieć znaczenie w badaniu mikrośladów, w zależności od typu próbki. Jeśli pobrany zostanie materiał wrażliwy np. próbka krwi z tamponu, próbka zawierająca mocz czy inny materiał mogący ulec zawilgoceniu, należy go przekazać do laboratorium w ciągu 48 godzin od pobrania. W przypadku plamy krwi np. z tkaniny czy włosa, nie ma konieczności aż takiego pośpiechu – taki materiał jest znacznie trwalszy.

Jak zabezpieczyć próbki do badania mikrośladów?

Próbki do badania mikrośladów powinny zostać pobrane przy stosowaniu jednorazowych rękawiczek – dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zanieczyszczenia próbki. Materiał z mikrośladami musi zostać zabezpieczony w sterylnym pojemniku np. na mocz lub włożony w papierową kopertę. Wilgotne próbki przed wysłaniem należy wysuszyć w temperaturze pokojowej.

Zobacz: Jak zabezpieczyć próbki do testu na ojcostwo?

Czy czas transportu ma znaczenie przy badaniu mikrośladów?

Przy badaniu mikrośladów czas transportu może mieć znaczenie – jeśli będzie się przedłużał, może dojść do uszkodzenia próbki. Warto wybierać laboratoria współpracujące z firmami kurierskimi, które już kolejnego dnia po nadaniu dostarczają próbki. Można także zanieść próbki do laboratorium na własną rękę – zostaną one od razu przekazane do badania genetycznego.

Data publikacji: , Aktualizacja: