Badanie DNA na ojcostwo – przygotowanie i przebieg

Badanie DNA na ojcostwo wykonuje się, aby ustalić tożsamość biologicznego ojca dziecka. Dzięki niemu można zatem ustalić ojcostwo bądź pokrewieństwo poprzez porównanie profili genetycznych. Co trzeba przygotować do badania DNA na ojcostwo? Na jakie koszty należy się nastawić? Warto dowiedzieć się kilka podstawowych informacji na temat tego ważnego testu.

Badania DNA na ojcostwo – jakie próbki materiału biologicznego są badane?
Ile kosztują badania DNA na ojcostwo?
Badania DNA na ojcostwo – czy przed badaniem na ojcostwo trzeba się przygotować?
Czy badania DNA na ojcostwo są wiarygodne?

Badania DNA na ojcostwo – jakie próbki materiału biologicznego są badane?

Badanie DNA na ojcostwo polega na dostarczeniu próbki materiału biologicznego. Zwykle jest to wymaz z policzka. Spośród innych materiałów można wskazać m.in. na: szczoteczkę do zębów, włosy wraz z cebulkami, plamy krwi, paznokcie, gumę do żucia i chusteczkę do nosa oraz nasienie.

Ile kosztują badania DNA na ojcostwo?

Koszt badania DNA na ojcostwo zależy od tego, czy badanie zostało zlecone przez sąd, czy ktoś wykonuje je prywatnie. Należy jednak brać pod wagę koszty wynoszące od 500 do nawet 2000 zł. Wszystko zależy również od zachowanych procedur i placówki laboratoryjnej. W niektórych z nich płatność za badanie na ojcostwo można rozłożyć na raty.

Badania DNA na ojcostwo – czy przed badaniem na ojcostwo trzeba się przygotować?

Badania na ojcostwo pomimo tego, że nie wymagają specjalnego przygotowywania się to jednak należy pamiętać o kilku zaleceniach. Godzinę przed pobraniem pacjent najlepiej, aby nie spożywał jakichkolwiek pokarmów i nie pił, a także nie palił papierosów czy żuł gumy. W niektórych przypadkach małe dzieci wymagające częstego jedzenia biorą również udział w teście na ojcostwo, więc ten czas można skrócić do pół godziny.

Czy badania DNA na ojcostwo są wiarygodne?

Badania genetyczne na ojcostwo ze względu na swoją ogromną wiarygodność są najlepszym rozwiązaniem na rozwianie wszelkich wątpliwości odnośnie pokrewieństwa domniemanego ojca z danym dzieckiem. W przypadku tego testu zdecydowanie nie ma mowy o jakiejkolwiek pomyłce, a szczególnie wtedy, gdy materiał genetyczny został prawidłowo pobrany i zabezpieczony. Potwierdzenie ojcostwa wynosi 99,999%, a ewentualne jego zaprzeczenie 100%. Badanie DNA na ojcostwo analizuje 24 markery genetyczne.

Data publikacji: , Aktualizacja: