Badanie DNA na ojcostwo – wiarygodność, sposób wykonania

Nie każdy test na ojcostwo jest sobie równy – w sieci można znaleźć wiele ofert „szybkich testów”, których nie można porównywać z badaniami genetycznymi. Warto podkreślić, że jedynie laboratoria genetyczne zapewniają wysokiej jakości badanie, któremu można zaufać. Wynik badania może być wykorzystywany do celów prywatnych, a na zlecenie sądu może stanowić dowód w sprawach majątkowych czy rozwodowych.

Z jakich próbek można wykonać test na ojcostwo?
Czy dziecko musi być świadome wykonania testu na ojcostwo?
Jak długo czeka się na wynik testu na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo jest wiarygodny?

Z jakich próbek można wykonać test na ojcostwo?

Test DNA na ojcostwo można wykonywać na podstawie kilku typów próbek. Najpopularniejszymi próbkami są wymazy z policzka, które można pobrać samodzielnie. W placówce laboratorium można zgłosić się na pobranie próbki krwi, która również jest wykorzystywana do badania DNA. Jeszcze innym typem badań są analizy oparte na badaniu mikrośladów, a także testy na ojcostwo wykonywane jeszcze w czasie ciąży. Te ostatnie wymagają pobrania próbki płynu owodniowego od ciężarnej.

Czy dziecko musi być świadome wykonania testu na ojcostwo?

Dziecko nie zawsze jest świadome tego, że zostaje poddane badaniu na DNA ojcostwo, w końcu w tym celu wystarczy pobrać próbkę wymazu czy nawet wykorzystać zużytą szczoteczkę do zębów. Jeśli dziecko jest pełnoletnie to musi poddać się testowi dobrowolnie, o ile ktoś nie pozyska mikrośladów i nie wykona takiej analizy w tajemnicy – taką osobą może być matka dziecka czy ojciec.

Jak długo czeka się na wynik testu na ojcostwo?

Wyniki testów na ojcostwo nie są dostępne z dnia na dzień – należy oczekiwań na wykonanie analizy, a następnie na porównanie otrzymanych profili genetycznych. Z tego powodu na wynik testu DNA na ojcostwo czeka się od 5 do 10 dni roboczych. Czas oczekiwania jest naliczany od dnia, w którym próbka trafi do laboratorium i zostanie przekazana do dalszego badania.

Czy test na ojcostwo jest wiarygodny?

Testy genetyczne wykonywane przez specjalistyczne laboratoria są wiarygodne i można im zaufać. Wiarygodność badania na ojcostwo wynosi 99% dla potwierdzenia ojcostwa, a 100% dla jego wykluczenia. Skala błędu jest niska, a wiarygodność badania jest wyższa, jeśli analiza opiera się na porównaniu co najmniej 24 markerów DNA.

Data publikacji: , Aktualizacja: