Badanie ojcostwa – kto za nie płaci?

Badanie ojcostwa daje pewność na całe życie, która jest bezcenna. Pozwala odzyskać spokój i odetchnąć z ulgą, unormować prawną sytuację i zadbać o relacje całej rodziny. Kto płaci za genetyczny test na ojcostwo, czy można zrobić go na NFZ i czy bardzo tanie badanie ojcostwa jest pewne? Sprawdź!

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ?
Kto płaci za badanie ojcostwa?
Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej?
Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?

Czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ?

Wiele osób zastanawia się, czy można zrobić badanie ojcostwa na NFZ. Warto wiedzieć, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje te badania, które mają na celu pomoc w leczeniu czy wykrywaniu chorób. Test DNA na ojcostwo nie jest badaniem medycznym, więc nie można go zrobić na NFZ. Często można skorzystać jednak z korzystnych rat.

Kto płaci za badanie ojcostwa?

Za badanie DNA na ojcostwo płaci najczęściej zleceniodawca, chyba że uczestnicy badania ustalą między sobą inny podział. A kto płaci za badanie ojcostwa do celów sądowych? Jeśli test genetyczny został zlecony przez sąd, najczęściej jest to strona przegrana. Czasami sędzia może zadecydować o innym podziale (np. pół na pól) lub w rzadkich przypadkach całkowicie zwolnić obie strony z kosztów. Musi to być jednak uzasadniona sytuacja, np. bardzo złe warunki finansowe.

Gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej?

Zastanawiasz się, gdzie zrobić badanie ojcostwa najtaniej? Istnieją laboratoria, gdzie wykonasz je nawet za 500 złotych. Ale czy warto? Tutaj poważnie się zastanów. Niska cena testu na ojcostwo zwykle idzie bowiem w parze z niską jakością. Laboratorium, aby wykonać badanie w tak niskiej cenie, musi w końcu na czymś oszczędzać. Bardzo często zdarza się też, że jest to cena początkowa i konieczne będą później dopłaty.

Czy tanie badanie ojcostwa jest pewne?

Zatem czy tanie badanie ojcostwa jest pewne? Test za 500 złotych zwykle wykonywany jest w laboratorium bez certyfikatów i akredytacji, na odczynnikach własnej produkcji (które nie mają walidacji) i przez mało doświadczony zespół. Coraz częściej zdarza się też, że badania te wykonują laboratoria analityczne, a nie genetyczne. Warto pamiętać, że test ojcostwa robisz raz w życiu, więc jego wynik musi być naprawdę wiarygodny.

Data publikacji: , Aktualizacja: