Co warto wiedzieć o badaniach na ojcostwo?

Nie ulega wątpliwości, że istnieje wiele powodów, dla których wykonuje się test na ojcostwo. Kobiety bardzo często nalegają na przeprowadzenie takiego testu, aby udowodnić swoim partnerom wierność. Jeżeli zaś chodzi o mężczyzn, najczęściej sięgają oni po ten test genetyczny, jeżeli chcą potwierdzić, że faktycznie są ojcami biologicznymi dzieci, na które płacą alimenty.

Jak wyglądają badania ojcostwa z wymazów, Jak wyglądają badania ojcostwa z mikrośladów, Jak jest cena badania ojcostwa, Czy badania ojcostwa można zrobić mieszkając za granicą

Jak wyglądają badania ojcostwa z wymazów?
Jak wyglądają badania ojcostwa z mikrośladów?
Jaka jest cena badania ojcostwa?
Czy badania ojcostwa można zrobić mieszkając za granicą?

Jak wyglądają badania ojcostwa z wymazów?

Nie da się ukryć, że najpowszechniejszym i najbardziej wiarygodnym badaniem na ojcostwo jest badanie DNA. Nie ulega wątpliwości, że wiele firm oferuje zakup zestawu do przeprowadzenia testu DNA, umożliwiających samodzielny pobór próbki. Pobranie próbki polega na wykonaniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Warto zaznaczyć, że pobranie próbki musi zostać przeprowadzone w odpowiednich warunkach. Należy to zrobić korzystając ze sterylnego zestawu wymazowego, który jest dołączony do zestawu.

Niezmiernie istotne jest to, aby do przeprowadzenia badań genetycznych na ojcostwo właściwie się przygotować. Przed poborem próbki nie powinno się spożywać posiłków przez minimum godzinę. Nie wolno również pić soków owocowych. Najlepiej popijać tyko i wyłącznie wodę mineralną. Zakaz dotyczy również palenia tytoniu. Nieprzestrzeganie wytycznych mogłoby spowodować konieczność ponownego pobrania. Rzecz jasna, przed wykonaniem testu, należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania i postępować wedle wskazówek tam zawartych.

Jak wyglądają badania ojcostwa z mikrośladów?

Nie ulega wątpliwości, że badanie DNA na ojcostwo można przeprowadzić nie tylko przy pomocy wymazu z policzka. Można bowiem skorzystać również z tak zwanych mikrośladów. Do badania można wykorzystać między innymi: szczoteczkę do zębów, zużytą chusteczkę do nosa, włosy z cebulkami, a nawet filtry z papierosów.

Jeżeli wykorzystujemy do badania chusteczkę czy filtr z papierosa, należy pamiętać o tym, aby używała ich tylko i wyłącznie badana osoba. Jeżeli do badania wykorzystujemy cebulki włosów, musimy mieć ich przynajmniej pięć. Próbki, których zamierzamy użyć najlepiej przechowywać w kopercie do czasu badania. Wykonanie testu na ojcostwo z mikrośladów nie jest trudne. Należy zakupić zestaw do badania DNA i postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.

Jaka jest cena badania ojcostwa?

Wykonując badania ojcostwa koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, aby sięgać po testy wiarygodne i bezpieczne. Ceny badania na ojcostwo mogą wahać się w granicach od 600 do nawet 2000 złotych. Jeżeli więc jakieś laboratorium oferuje nam zakup bardzo taniego testu DNA na ojcostwo, powinniśmy zachować czujność. Trzeba również pamiętać, że jeżeli chcemy wykorzystać wynik testu DNA w sądzie, musi on być wydany przez akredytowane laboratorium.

Czy badania ojcostwa można zrobić mieszkając za granicą?

Wiele osób zastanawia się czy badania ojcostwa można przeprowadzić, jeżeli mieszka się za granicą. Oczywiście, jest to jak najbardziej możliwe. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o tym, aby zakupić test od firmy, która oferuje bezpieczny międzynarodowy transport kurierski próbki. Na rynku funkcjonuje całe mnóstwo firm, które gwarantują taką możliwość.

Warto dodać, że możliwość wykonania testu DNA na ojcostwo dotyczy nie tylko testów przeprowadzanych na potrzeby prywatne, ale także testów na potrzeby sądowe. Jeżeli zależy nam na wykonaniu zagranicą testu DNA dla celów sądowych, musimy pamiętać o tym, że próbka musi być pobrana w obecności świadków. Firmy oferujące sprzedaż testów DNA zazwyczaj lokalizują za granicą najbliższą przychodnię, w której osoba zainteresowana może pobrać próbkę do badań.

Data publikacji: , Aktualizacja: