Jak przeprowadzany jest test na ojcostwo i ile kosztuje?

Czy masz dziecko, ale nie jesteś pewny tego, czy to ty jesteś jego biologicznym ojcem?  Możesz przeprowadzić go dobrowolnie lub na zlecenie sądu, jeśli będzie taka potrzeba. Sprawdź poniżej, czym jest test na ojcostwo.

Jakie próbki materiału biologicznego do testu na ojcostwo ?
Test na ojcostwo – cena wykonania testu
Test na ojcostwo – kiedy poznamy wyniki testu na ojcostwo ?
Test na ojcostwo – jaka jest jego wiarygodność ?

Jakie próbki materiału biologicznego do testu na ojcostwo ?

Test DNA na ojcostwo umożliwia porównanie kodu genetycznego (DNA) rodziców i dziecka. Pozwala na wykluczenie bądź potwierdzenie pokrewieństwa. Do przeprowadzenia testu potrzebne są próbki DNA ojca lub matki i dziecka. Bardzo ważne jest to, aby materiał, który został pobrany do testu genetycznego na ojcostwo, nie został uszkodzony. Jako próbkę można pobrać m.in.:

  • Ślinę,
  • Plamę krwi
  • Wydzielinę z nosa
  • Wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka
  • Gumę do żucia
  • Inny przedmiot np. szczotkę do mycia zębów lub szczotkę do włosów

Test na ojcostwo – cena wykonania testu

Cena wykonania testu na ojcostwo może się różnić w zależności, laboratorium oraz rodzaju testu. W Polsce ceny testów na ojcostwo zaczynają się od około 500 złotych i mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych w zależności od wybranej metody i stopnia skomplikowania badania. Cena zależy także od liczby testowanych osób i osób i stopnia pokrewieństwa między nimi.

Test na ojcostwo – kiedy poznamy wyniki testu na ojcostwo ?

Czas oczekiwania na wyniki testu na ojcostwo jest różny w zależności od wybranej metody i laboratorium. W przypadku standardowej metody badania DNA, czyli metody PCR (Polymerase Chain Reaction), wyniki zwykle są gotowe w ciągu kilku dni roboczych od momentu dostarczenia próbek do laboratorium. Z kolei jeśli badanie na ojcostwo jest wykonywane bardziej zaawansowaną metodą, wtedy czas oczekiwania na wyniki może być dłuższy.

Test na ojcostwo – jaka jest jego wiarygodność ?

Wiarygodność testów na ojcostwo jest wysoka. W przypadku potwierdzenia go wynosi 99.99 procent, natomiast wykluczenia 100 procent. Wiarygodność badania DNA na ojcostwo zależy także od prawidłowego pobrania próbek biologicznych oraz ich właściwego przechowywania i transportu. Dlatego tak ważne jest, aby test został wykonany w profesjonalnym laboratorium, które stosuje standardy jakościowe i posiada odpowiednie certyfikaty oraz akredytacje.

Data publikacji: , Aktualizacja: