Kiedy warto zlecić test na ojcostwo?

Test na ojcostwo jest jedyną pewną metodą na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Z tego też powodu przy zachowaniu odpowiedniej procedury wynik badania może zostać wykorzystany do celów sądowych. Warto zlecić test wówczas, kiedy istnieją wątpliwości odnośnie ojcostwa, np. doszło do zdrady lub dziecko urodziło się drogą in vitro.

Test na ojcostwo, jak wykonać ?
Test na ojcostwo, ile zapłacimy?
Test na ojcostwo – kiedy w końcu wyniki?
Na podstawie jakich próbek DNA można zrobić test na ojcostwo?

Test na ojcostwo – jak wykonać?

Test DNA na ojcostwo wystarczy zlecić w wybranym laboratorium genetycznym. Próbki można przesłać za pośrednictwem kuriera, dlatego też można wybrać praktycznie dowolną placówkę w kraju. Następnie badaniu DNA poddawana jest próbka pochodząca od dziecka i domniemanego ojca – DNA jest porównywane i sprawdzane pod kątem podobieństwa.

Test na ojcostwo – ile zapłacimy?

Kwestia tego, ile zapłacimy za test na ojcostwo zależy od cennika wybranego laboratorium. Ceny testów na ojcostwo są uzależnione od typu próbki czy od ilości analizowanych markerów genetycznych. Najtańsze są badania wykonywane na podstawie wymazów z policzka – kosztują w granicach 400-600 złotych. Za test na ojcostwo na podstawie mikrośladów należy zapłacić co najmniej 700 złotych, natomiast testy zlecane przez sąd kosztują od 1500 złotych wzwyż.

Test na ojcostwo – kiedy w końcu wyniki?

Test na ojcostwo oferuje możliwość szybkiego uzyskania wiarygodnego wyniku. Jego opracowanie jest zawarte już w cenie badania DNA. Czas oczekiwania standardowo wynosi 5-10 dni roboczych, niektóre laboratoria oferują możliwość wykonania badania w trybie ekspresowym. Wówczas na wynik testu na ojcostwo czeka się zaledwie 2-4 dni roboczych.

Na podstawie jakich próbek DNA można zrobić test na ojcostwo?

O tym, jakie próbki mogą zostać wykorzystane do badania na ojcostwo z pewnością poinformuje wybrane do analizy laboratorium genetyczne. Najczęściej wybieranym typem próbek jest wymaz z wewnętrznej strony policzka pobierany od domniemanego ojca i dziecka. Do badania na ojcostwo można wykorzystać także mikroślady czy próbkę krwi żylnej. W przypadku badania na ojcostwo wykonywanego w czasie trwania ciąży można pobrać również próbkę płynu owodniowego.

Data publikacji: , Aktualizacja: