Koszt testu na ojcostwo – co dobrze wiedzieć?

Test na ojcostwo to porównanie materiału genetycznego dziecka oraz domniemanego taty. Przeprowadzona analiza może być w celach prywatnych albo sądowych. Badanie DNA potwierdza na 99,9999% rodzicielstwo lub na 100% je wyklucza.

Od czego zależy koszt testu na ojcostwo, Czy koszt testu na ojcostwo jest stały, Jaki jest koszt testu na ojcostwo z krwi, Jaki jest koszt testu na ojcostwo przez sąd

Od czego zależy koszt testu na ojcostwo?
Czy koszt testu na ojcostwo jest stały?
Jaki jest koszt testu na ojcostwo z krwi?
Jaki jest koszt testu na ojcostwo przez sąd?

Od czego zależy koszt testu na ojcostwo?

Na koszt testu na ojcostwo ma wpływ:

  • Ilość badanych markerów DNA. Najlepiej by było to 24, do 34, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
  • Akredytacja laboratorium.
  • Jakość stosowanych odczynników, która powinna być wysoka.
  • Doświadczenia pracowników laboratorium.
  • Gwarancja na próbki. Chodzi tu o dodatkowe analizy, za które nie trzeba dopłacać, jeśli się gwarancję posiada.
  • Powtórzenie badania genetycznego, jeżeli wynik wyklucza ojcostwo. Pozwala pozbyć się możliwość błędu, ale zwiększa koszty. Stąd też nie wszystkie placówki się na to decydują.

Czy koszt testu na ojcostwo jest stały?

Nie. Wszystko zależy od tego, czy jest to test prywatny, sądowy, czy wykonany w ciąży. Test do celów prywatnych to koszt od 600 złotych do 2500 złotych. Do sądowych – 1400-1800 złotych. Test na ojcostwo w ciąży waha się w granicach od 2000 do 7000 złotych.

Jaki jest koszt testu na ojcostwo z krwi?

Taki test to kwota ok. 7000 złotych. Polega na wyizolowaniu DNA dziecka z krwi matki. W ten sposób pobiera jest próbka. Badanie na ojcostwo może być wykonane po 8. tygodniu ciąży dlatego, że znajduje się wtedy w krwiobiegu matki odpowiednia ilość materiału genetycznego maleństwa.

Jaki jest koszt testu na ojcostwo przez sąd?

Jak już wcześniej wspomniano cena testu na ojcostwo przez sąd wynosi od 1400 do 1800 złotych. Ma ona związek z procedurami sądowym, które są zachowane w trakcie pobierania próbek oraz wykonywania testu. Musi być do niego wystawiona ekspertyza. Na koszty ma też wpływ czas oczekiwania na wynik. Dostępne są ekspresowe, w 48 godzin. A także, czy placówka, w której odbywa się badanie proponuje klientom dodatkowe porady ekspertów, tudzież prawne.

Biorąc pod uwagę powyższe, ceny są różne, zależne od potrzeb i czasu wykonania testu DNA na ojcostwo. Ostateczna kwota zależy od tego, którą opcję wybierze potencjalny ojciec. Ale poznanie prawdy w kwestii biologicznego rodzicielstwa jest warte każdej ceny.

Data publikacji: , Aktualizacja: