Na czym polegają testy na ojcostwo?

Testy na ojcostwo można wykonać w każdym laboratorium genetycznym. Proste badanie pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Wynik można wykorzystać do celów prywatnych, ale przy zachowaniu odpowiedniej procedury również jako dowód w sprawach sądowych. Z tego powodu popularność badań na ojcostwo stale rośnie.

Czy testy na ojcostwo są poufne?
Testy na ojcostwo – jak długo trwa badanie?
Testy na ojcostwo – jakie są rodzaje testów?
Jak bardzo wiarygodne są testy na ojcostwo?

Czy testy na ojcostwo są poufne?

Wszystkie testy DNA na ojcostwo są poufne – o wyniku badania informowana jest jedynie osoba zlecająca testy i ewentualnie osoby przez nią upoważnione. Cała procedura wykonania badania DNA na ojcostwo zapewnia anonimowość. Dzięki temu można wykonać testy w spokoju i bez narażania się na przykre komentarze rodziny, znajomych czy sąsiadów.

Testy na ojcostwo – jak długo trwa badanie?

Badanie na ojcostwo może trwać kilka minut – wymagane jest pobranie próbki od domniemanego ojca oraz od dziecka. Jeśli wymazy pobiera personel laboratorium to już po 10-15 minutach cała procedura dobiega końca. Możliwe jest także samodzielne pobranie próbek, wystarczy wykorzystać do tego celu specjalne zestawy pobraniowe.

Testy na ojcostwo – jakie są rodzaje testów?

Istnieje kilka testów na ojcostwo– różnią się one typem wykorzystywanych do badania próbek, ale również metodą badania DNA. Najczęściej wykonuje się testy na podstawie wymazów z policzka, można również badać tzw. mikroślady. Na zlecenie sądów można wykonywać sądowe testy na ojcostwo, których wynik stanowi dowód w postępowaniach alimentacyjnych, spadkowych czy rozwodowych. Konieczne jest jednak zachowanie odpowiedniej procedury takich badań.

Jak bardzo wiarygodne są testy na ojcostwo?

Wiarygodność testów genetycznych na ojcostwo jest bardzo wysoka. W przypadku potwierdzenia ojcostwa szacowana jest na 99%, natomiast dla wykluczenia ojcostwa pewność wyniku jest 100%. Osoby zlecające badania mogą mieć pewność, iż wynik jest wiarygodny i odpowiednio przedstawi rzeczywistość. Oczywiście należy pamiętać, że wiarygodność testu ojcostwa może zależeć np. od zabezpieczenia samej próbki – istnieje ryzyko pomyłki przy pozyskiwaniu materiału np. przy badaniu mikrośladów.

Data publikacji: , Aktualizacja: