O czym należy wiedzieć wykonując test na ojcostwo?

Test na ojcostwo to najszybsze i najpewniejsze rozwiązanie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z pokrewieństwem. Warto jednak wiedzieć jakie można ponieść koszty z tego tytułu i co jest dokładnie sprawdzane. Ustalenie ojcostwa jest niezwykle ważne w różnych sytuacjach życiowych. Na jego wynik czeka się zaledwie kilka dni.

Czy test na ojcostwo jest wiarygodny?
Jaka jest cena testu na ojcostwo?
Test na ojcostwo – kto pokrywa koszty?
Test na ojcostwo – jakie czynniki są badane pod kątem ustalenia ojcostwa?

Czy test na ojcostwo jest wiarygodny?

Test na ojcostwo jest wiarygodny, dlatego że potwierdza ono pokrewieństwo w 99,999%, a wyklucza w 100%. Tutaj zdecydowanie nie ma mowy o jakiejkolwiek pomyłce, a zwłaszcza wtedy, gdy próbki prawidłowo pobrano.

Jaka jest cena testu na ojcostwo?

Cena testu na ojcostwo zależy od stopnia referencyjności danego laboratorium, rodzaju pobranego materiału i sposobu pobrania, jak również terminu badania. Wszystko też zależy od tego, czy badanie na ojcostwo wykonuje się prywatnie czy procesowo, czyli na zlecenie sądu. Szacuje się, iż ceny testu na ojcostwo mieszczą się w granicy 500-2000 zł.

Test na ojcostwo – kto pokrywa koszty?

Kiedy test genetyczny na ojcostwo jest wykonywany prywatnie to zleceniodawca pokrywa koszty. Może to być domniemany ojciec bądź matka dziecka. Wszystko zależy też od ustaleń obu stron. W przypadku przeprowadzanego sądowego testu na ojcostwo, zleceniodawca także pokrywa wszelkie koszty. Jeśli sąd zleca wykonanie testu DNA na ojcostwo to zleceniodawca ma również prawo wyznaczyć osobę obarczoną tym obowiązkiem.

Test na ojcostwo – jakie czynniki są badane pod kątem ustalenia ojcostwa?

Chcąc przeprowadzić badanie DNA na ojcostwo to należy dostarczyć próbki DNA zarówno od domniemanego ojca, jak i dziecka, którego dotyczy sprawa. Próbki stanowią materiał biologiczny. Niezwykle istotne jest, aby nie uległ on uszkodzeniu. Na podstawie testu na ojcostwo można ustalić pokrewieństwo poprzez porównanie profili genetycznych osób, które są badane. Badanie DNA to unikatowy kod genetyczny przekazywany dziecku przez rodziców. Test DNA na ustalenie ojcostwa to zbadanie zapisu kilkunastu – zwykle 16-24 markerów genetycznych. Są one zlokalizowane w różnych miejscach w genomie.

Data publikacji: , Aktualizacja: