Pewne badania DNA na ojcostwo

Badania DNA na ustalenie ojcostwa stały się ostatnio bardzo popularne. Coraz więcej osób decyduje się je wykonywać, aby uzyskać niemal stuprocentową pewność, co do genetycznego pochodzenia dziecka. Zaletą takich badań oprócz ich skuteczności jest także to, że są one w pełni bezpieczne i bezinwazyjne. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące badań DNA na ojcostwo.

Czy choroba może wpłynąć na badanie DNA na ojcostwo?
Czy są jakieś przeciwwskazania do badań DNA na ojcostwo?
Czy można zrobić badanie DNA na ojcostwo bez wiedzy rodziców?
Czy badanie DNA na ojcostwo wszędzie są robione tak samo?

Czy choroba może wpłynąć na badanie DNA na ojcostwo?

Nie, nie ma takiej możliwości. Ludzie DNA jest niezmienne, bez względu na przebyte choroby i inne czynniki zewnętrzne. Przy czym dotyczy to zarówno chorób przewlekłych jak i sezonowych jak przeziębienie czy grypa.

Przeczytaj więcej: Badanie na ojcostwo – czy choroba może wpłynąć na wynik testu na ojcostwo

Czy są jakieś przeciwwskazania do badań DNA na ojcostwo?

Nie ma przeciwwskazań do wykonywania badań na ojcostwo. Badania DNA na ojcostwo są w pełni bezpieczne, bezbolesne i bezinwazyjne. Można je wykonać za pomocą różnych próbek na przykład wymazu z policzka, wydzieliny z nosy zawartej na chusteczce higienicznej, włosa wraz z cebulką lub fragmentu tkanki. Na wynik nie ma znaczenia fakt z jakiej próbki będzie pobrany materiał genetyczny.

Czy można zrobić badanie DNA na ojcostwo bez wiedzy rodziców?

Aby wykonać badanie genetyczne u dziecka niezbędna jest pisemna zgoda jego opiekunów prawnych. Nie jest więc możliwe wykonanie badania ojcostwa bez zgody matki dziecka. Jedyną sytuacją, w której zgoda nie jest wymagana następuje wtedy, kiedy wykonanie badania na ojcostwo zleca sąd lub prokurator. W takiej sytuacji niestawiennictwo na badania zagrożone jest karą pieniężną.

Czy badanie DNA na ojcostwo wszędzie są robione tak samo?

Nie i właśnie dlatego należy zwrócić uwagę na to, jak wykonuje się test DNA na ojcostwo w wybranej przez nas placówce. Aby badanie dało pewny wynik powinno być wykonane za pomocą przynajmniej 24 markerów. Na rynku są obecnie dostępne badania genetyczne na ojcostwo wykonywane na podstawie 34 markerów i to właśnie one dają największą pewność. Natomiast badania wykonywane na 16 markerach powinny być wykonywane tylko wtedy jeśli w badaniu pierze udział także matka dziecka.

Data publikacji: , Aktualizacja: