Czy można zmusić do testu na ojcostwo?

Laboratorium wykonuje badania prywatne i nie ma mocy, by zmusić kogokolwiek do udziału w teście na ojcostwo. Wbrew powszechnie krążącej opinii takiej mocy nie ma również sąd. Odpowiedź na pytanie, czy można zmusić do testu na ojcostwo, jest więc prosta: nie ma takiej możliwości. Są jednak inne rozwiązania. Co jeszcze warto wiedzieć?

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można zmusić do testu na ojcostwo prywatnego?

Ani osoba zlecająca badanie DNA, ani laboratorium nie mają mocy, aby zmusić kogoś do udziału w teście na ojcostwo. Jeśli dana osoba nie chce stawić się na badaniu, ma do tego prawo.

⏩ Dostępna jest jednak możliwość ułatwiająca przeprowadzenie badania: analiza mikrośladów, czyli próbek dyskretnych. Od badanej osoby można pobrać np. maszynkę do golenia, szczoteczkę do zębów, włosy z cebulkami, chusteczkę z katarem, gumę do żucia, puszkę czy butelkę po napoju. Poczytaj więcej: Jakie próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Czy sąd może zmusić do testu na ojcostwo?

Sąd również nie może zmusić do testu na ojcostwo. W tym przypadku może jednak nałożyć karę (zwykle finansową) na osobę, która nie chce poddać się badaniom ojcostwa. Będzie to ponadto źle odbierane przez sąd – jako próba ukrycia istotnych faktów. Niestawienie się na badaniu może więc wpłynąć niekorzystnie na wyrok.

Przykładowo: mężczyzna usilnie odmawia stawienia się na badaniu DNA zleconym przez sąd. Sędzia może zinterpretować jego zachowanie jako próbę ukrycia ojcostwa, a dodatkowo nałożyć na mężczyznę karę pieniężną.

Czy każdy może zrobić test na ojcostwo?

✅ Tak naprawdę badanie DNA na ojcostwo może zlecić dowolna osoba. Jeśli na formularzu nie znajdą się podpisy badanych osób, będzie to jednak badanie anonimowe. Wynik nie będzie więc zawierał imion, nazwisk czy innych danych domniemanego ojca i dziecka.

Co znajdzie się na wyniku badania anonimowego zamiast tych danych? Będą tam przede wszystkim profile genetyczne – czyli „genetyczne odciski palca”, będące dowodem z rzetelnie przeprowadzonej analizy.

To może Cię zainteresować: Anonimowy test na ojcostwo – 100% dyskrecja i anonimowość

Data publikacji: , Aktualizacja: