Czy tylko mężczyźni robią testy na ojcostwo?

Chociaż wielu osobom wydaje się, że testy na ojcostwo zlecają wyłącznie mężczyźni, także kobiety decydują się na wykonanie tego badania DNA. Wynik testu daje bowiem jednoznaczną informację na całe życie, co pozwala nie tylko odzyskać spokój i pewność, ale też rozwiązać problemy osobiste i prawne. Dlaczego mężczyźni i kobiety robią testy na ojcostwo? Poznaj najczęstsze powody.

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy tylko mężczyźni robią testy na ojcostwo?

Rzeczywiście – badania na ojcostwo w wielu przypadkach zlecane są przez mężczyzn, którzy chcą w szybki i pewny sposób sprawdzić ojcostwo. Wbrew pozorom zleceniodawcami badań są jednak coraz częściej kobiety – zarówno matki dzieci, jak i matki ojców (babcie), a także nowe partnerki ojców. Historia każdego pacjenta jest inna – tak naprawdę ile badań, tyle różnych historii.

To może Cię zainteresować: Syn nie jest podobny do ojca – co robić?

Dlaczego mężczyźni robią testy na ojcostwo?

Mężczyźni zlecają testy na ojcostwo z wielu różnych powodów, z których do najczęstszych należą:

  • chęć sprawdzenia ojcostwa przed uznaniem dziecka w USC,
  • podejrzenie, że alimenty są płacone bezpodstawnie,
  • podejrzenie zdrady (spowodowane np. plotkami w rodzinie, brakiem podobieństwa dziecka czy niezgadzającą się grupą krwi),
  • potrzeba uzyskania wyniku przed sprawą w sądzie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa.

Dlaczego kobiety robią testy na ojcostwo?

W przypadku kobiet chęć wykonania testu na ojcostwo zależy od tego, kim dana kobieta jest dla badanego dziecka. Jeśli jest jego matką – wynik pozwala udowodnić partnerowi i jego rodzinie, że to rzeczywiście jego dziecko, pomaga też uzyskać niezbędne wsparcie finansowe.

Nowe partnerki domniemanych ojców najczęściej mają wątpliwości, czy mężczyzna na pewno płaci alimenty na swoje dziecko, natomiast babcie – nie ufają synowej i podejrzewają niewierność w stosunku do swojego syna.

Warto pamiętać, że każdy powód, który wywołuje wątpliwości to wystarczający bodziec, który powinien zadecydować o zleceniu badania. Test na ojcostwo wykonuje się raz w życiu, zlecony w odpowiednim laboratorium gwarantuje pewny i jednoznaczny wynik. To wszystko pozwala uzyskać spokój na resztę życia.

To może Cię zainteresować: Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

Data publikacji: , Aktualizacja: