Ile czeka się na wynik testu na ojcostwo?

Podejmując decyzję o wykonaniu testów na ojcostwo Pacjentom bardzo często zależy na jak najszybszym uzyskaniu wyniku. Jest to efektem narastającego stresu i niepewności, który towarzyszy Pacjentom od dłuższego czasu. Wynik badania bardzo często przynosi ulgę, stąd też niecierpliwość sporej części osób korzystających z usług laboratoriów genetycznych. Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Tego dowiesz się z artykułu:

Test na ojcostwo – co wpływa na to ile czeka się na wynik testu na ojcostwo?

Ile czeka się na wynik testu na ojcostwo? Test na ojcostwo z mikrośladów

Test na ojcostwo – ile się czeka na wynik badania z wymazów z policzka

Test na ojcostwo – ile się czeka na wynik testu na ojcostwo po śmierci ojca?

Test na ojcostwo – co wpływa na to ile czeka się na wynik testu na ojcostwo?

Na to w jakim czasie zostanie wydany wynik testu na ojcostwo wpływa kilka kwestii. Należy zaliczyć do nich m.in. rodzaj próbek oddanych do analiz, rodzaj wykonywanego badania genetycznego na ojcostwo, a także kwestie dodatkowe, jak np. badanie w trybie express. Inna sprawa to kwestia procedur, technologii i sprzętu wykorzystywanego przez poszczególne laboratoria genetyczne.

Ile czeka się na wynik testu na ojcostwo? Test na ojcostwo z mikrośladów

Wynik testu na ojcostwo, które wykonywane jest w oparciu o zabezpieczone przez Pacjenta mikroślady wydawany jest w dłuższym okresie niż np. badanie, w którym jako próbki wykorzystane zostały wymazy z policzka. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od próbek przekazanych do badań, wynik jest tak samo pewny. Jedyną różnicą pomiędzy wymazami, a mikrośladami jest czas wydania wyniku oraz koszt przeprowadzenia badań, a nawet możliwość ich przeprowadzenia. Niektóre laboratoria nie wykonują badań na ojcostwo w oparciu o mikroślady – wynika to najczęściej z braku odpowiednich technologii i sprzętu, który wyodrębnia profile genetyczne z dostarczonych materiałów. Odpowiadając więc na pytanie, ile czeka się na wynik testu na ojcostwo informujemy – czas oczekiwania na wynik takiego badania wynosi od 5 do 10 dni roboczych od momentu doręczenia próbek do laboratorium [1]. Można także zlecić badanie w trybie express, gdzie wynik dostępny jest w ciągu 48 godzin.

Test na ojcostwo – ile się czeka na wynik badania z wymazów z policzka

Testy na ojcostwo, w których jako próbki pobierane są wymazy z policzka są najbardziej popularnym rozwiązaniem. Dzieje się tak dlatego, iż pobranie wymazu z policzka jest bardzo proste, ponadto taka próbka jest pewna – mamy 100% pewność, do której osoby pobrana próbka należy. Pacjenci zlecający testy na ojcostwo na wymazach z policzka zazwyczaj czekają na wynik badania do 5 dni roboczych od daty dostarczenia próbek do laboratorium. Analogicznie jak w przypadku badania na ojcostwo na mikrośladach, można również skorzystać z opcji badania przyspieszonego, dzięki któremu wynik będzie dostępny maksymalnie do 48h [1].

Ile czeka się na wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Badania na ojcostwo w ciąży można wykonać na podstawie dwóch metod. Pierwsza metoda dostępna jest w dwóch wariantach – od 8 i 10 tygodnia ciąży, natomiast druga od 15 tygodnia ciąży.

Badanie, które można wykonać wcześniej czyli to od 8 i 10 tygodnia ciąży wykonywane jest z wykorzystaniem krwi z żyły odłokciowej od matki oraz wymazów z policzka lub mikrośladów (włosy z cebulkami, paznokcie itp.) od domniemanego ojca. Czas oczekiwania na wynik prenatalnych badań na ojcostwo od 8 i 10 tygodnia ciąży wynosi od 10 do 15 dni roboczych od momentu odebrania próbek przez laboratorium [2].

W przypadku badania na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia ciąży, które możliwe jest dzięki pozyskaniu płynu owodniowego od płodu i dowolnych próbek od rodziców, czas oczekiwania na wynik jest krótszy. Ile czeka się na wynik testu na ojcostwo w ciąży z płynu owodniowego? Tutaj standardowo czas oczekiwania wynosi od 5 do 10 dni roboczych [2]. Dostępna jest również opcja badania przyspieszonego, dzięki której wynik można otrzymać nawet w 48 godzin.

Test na ojcostwo – ile się czeka na wynik testu na ojcostwo po śmierci ojca?

Dzięki współczesnej genetyce i biotechnologii możliwe jest ustalenie ojcostwa nawet po śmierci domniemanego ojca. Pozwala na to analiza mikrośladów, analiza chromosomu Y i analiza materiału genetycznego pobranego od najbliższych członków rodziny. Ile czeka się na wynik testu na ojcostwo w takim wypadku? Czas realizacji badania wynosi od 10 do 15 dni roboczych [3].

Wykonując badanie na ojcostwo niezależnie od Twojej sytuacji – maksymalnie w ciągu kilkunastu dni uzyskasz pewną i jednoznaczną informację, dzięki której pozbędziesz się wszelkich wątpliwości. Wybierz metodę, która spełnia Twoje oczekiwania i zarezerwuj wizytę – to bardzo proste!

Źródła:

  1. https://www.geneticus.pl/test-na-ojcostwo-cena/
  2. https://www.geneticus.pl/porady/kiedy-mozna-zrobic-test-na-ojcostwo/
  3. https://www.ustalojcostwo.pl/ile-czeka-sie-na-wynik-badania-ojcostwa/

Więcej informacji:

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: