Jak sprawdzić czy dziecko jest moje?
Plotki, podejrzenie zdrady, brak podobieństwa, niezgadzająca się grupa krwi… To tylko niektóre powody, dlaczego wielu mężczyzn zadaje sobie pytanie „Jak sprawdzić czy dziecko jest moje?”. W dzisiejszych czasach pewność co do ojcostwa można uzyskać szybko i w sposób jednoznaczny. Wystarczy zrobić test na ojcostwo, który potwierdza lub wyklucza biologiczne pokrewieństwo między danymi osobami.Sprawdź, jak szybko zyskać pewność, czy to Twoje dziecko!
Tego dowiesz się z artykułu:
Jak sprawdzić czy dziecko jest moje?
Jeszcze niedawno wiele osób bazowało w tej kwestii na porównaniu grup krwi. Dziś wiemy, że ta metoda nie jest metodą pewną i nie pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwa. A to dlatego, że istnieją tylko 4 grupy krwi w układzie AB0 i grupa krwi nie może być wyróżnikiem danej osoby.
Na przeciwnym biegunie stoją badania na ojcostwo – bazują one na ustaleniu profili genetycznych, nazywanych „genetycznymi odciskami palca”. Każda osoba (oprócz bliźniąt jednojajowych) ma swój unikalny profil genetyczny. Porównanie tych profili pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo.
Na szczęście testy DNA na ojcostwo są dostępne dla każdego. Dzięki temu masz szansę sprawdzić, czy dziecko jest Twoje – szybko, wygodnie i dyskretnie. To najlepszy sposób, by zyskać pewność.
Ciekawy artykuł: 100% pewny test na ojcostwo – dyskretny, 24 markery DNA z gwarancją (tylko ojciec i dziecko!)
Jak zrobić test na ojcostwo?
Aby zrobić test na ojcostwo w Geneticus, wystarczą 3 proste kroki:
Czy test na ojcostwo jest pewny?
Tak – jeśli zdecydujesz się na wiarygodne laboratorium, badanie DNA na ojcostwo jest pewne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze badania?
- Nie kieruj się tylko niską ceną – badania ojcostwa można zrobić nawet za 500 złotych. Tak niska cena bardzo rzadko idzie w parze z jakością. Pamiętaj, że test na ojcostwo wykonujesz tylko raz w życiu i musi być naprawdę pewny!
- Sprawdź certyfikaty i doświadczenie – takie certyfikaty jak Gednap i ISFG świadczą o wiarygodności i niezależności w działaniu. Doświadczenie w badaniach DNA wskazuje natomiast, czy laboratorium zajmuje się zawodowo testami genetycznymi (coraz częściej badania DNA robią zwykłe laboratoria analityczne).
- Zwróć uwagę na liczbę markerów – analiza 24 markerów DNA to złoty standard, dzięki któremu można uzyskać pewny wynik nawet przy udziale tylko ojca i dziecka. Sprawdź też, czy uzyskany wynik prawdopodobieństwa ojcostwa będzie wyższy niż 99,9999% (taki wynik rekomenduje Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii).
- Dowiedz się, czy na wyniku mogą być umieszczone dane osobowe badanych – wynik z danymi osób badanych będzie bardziej wiarygodny np. dla sądu.
To może Cię zainteresować: Czy testy DNA mogą się mylić?
Data publikacji: , Aktualizacja: