Jakie jest nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie?

Gdy para żyje w niesformalizowanym związku i do narodzin dziecka doszło po rozwodzie, mogą się pojawić wątpliwości, czy maluch otrzyma nazwisko po byłym małżonku czy po biologicznym ojcu. 🎯 Aby dziecko mogło nosić nazwisko biologicznego ojca, może być konieczne wykonanie badania DNA, zaprzeczenie ojcostwa byłego męża i uznanie ojcostwa ojca biologicznego. Jakie jest nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Jakie jest nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie?

Zasada domniemanego ojcostwa, która znalazła się w polskim prawie, mówi, że jeśli od rozwodu matki nie upłynęło 300 dni (licząc od dnia uprawomocnienia wyroku sprawy rozwodowej), ojcem prawnym dziecka jest były mąż matki.

⏩ W tej sytuacji urodzonemu po rozwodzie dziecku z automatu przypisuje się jego nazwisko – najczęściej, ponieważ chodzi tu o nazwisko, które byli już małżonkowie określili w USC przed ślubem dla dzieci z tego związku. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy para już nie utrzymuje ze sobą kontaktu. Aby maluch dostał nazwisko po mężczyźnie, z którym kobieta żyje w niesformalizowanym związku i który jest jego biologicznym ojcem, konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa byłego męża.

Gdy dziecko urodziło się, gdy od rozwodu upłynęło więcej niż 300 dni, żyjąca w nieformalnym związku para może udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i uznać tam ojcostwo biologicznego ojca. Nie jest wtedy konieczne zaprzeczenie ojcostwa byłego męża.

Po złożeniu specjalnego oświadczenia para może nadać dziecku w USC nazwisko:

  • matki,
  • biologicznego ojca,
  • dwuczłonowe nazwisko będące połączeniem nazwiska matki i ojca.

To może Cię zainteresować: Syn nie jest podobny do ojca – co robić?

Jak zmienić nazwisko dziecka urodzonego po rozwodzie?

Jak zmienić nazwisko dziecka, gdy w Urzędzie Stanu Cywilnego zostało mu już nadane nazwisko byłego męża matki? Pierwszy krok to wniesienie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa. Jednoznacznym dowodem, który pomoże wygrać taką sprawę w sądzie, jest wynik testu DNA na ojcostwo.

✅ Stawienie się w sądzie z już gotowym wynikiem badania genetycznego bardzo często pozwala wszystko przyspieszyć. Poczytaj więcej: Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo przed rozprawą w sądzie?

Gdy już dojdzie do zaprzeczenia ojcostwa byłego męża, kolejny krok to uznanie ojcostwa biologicznego ojca. Następnie para może złożyć wniosek o zmianę nazwiska, które zostało dziecku przyznane automatycznie przez Urząd Stanu Cywilnego i nadać mu nazwisko biologicznego ojca.


Poczytaj też:

 

Zapytaj nas o badanie ojcostwa

Bezpłatne konsultacje

img

opinieopinie

Co jest dla Ciebie najważniejsze w teście na ojcostwo?

Zobacz wyniki

Oceń
Data publikacji: , Aktualizacja: