Na ile przed porodem można zrobić test na ojcostwo?

Wiele osób chce zrobić badanie na ojcostwo jak najszybciej – by odzyskać spokój i mieć pewność na zawsze. Nic więc dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszą się testy na ojcostwo w ciąży. Na ile przed porodem można zrobić test na ojcostwo? I na czym w ogóle polega takie badanie DNA? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Na ile przed porodem można zrobić test na ojcostwo?

Chociaż wydaje się to aż nieprawdopodobne, badanie DNA na ojcostwo można zrobić nawet 7 miesięcy przed porodem! Dostępne jest bowiem badanie od skończonego 8. tygodnia ciąży.

Co ważne – test DNA na ojcostwo jeszcze na tym etapie jest równie pewny jak badanie wykonywane po narodzinach. Można więc zyskać pewność, jeszcze długo zanim dziecko pojawi się na świecie.

To pozwala lepiej przygotować się do roli rodzica i w spokoju cieszyć się ciążą – bez niepotrzebnych nerwów i stresu.

Na czym polega test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?

Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży jest najwcześniej dostępnym i najnowocześniejszym badaniem tego rodzaju. Polega na pobraniu krwi od przyszłej mamy i wymazu z policzka od domniemanego ojca. Z krwi ciężarnej izolowane jest wolne płodowe DNA, krążące w krwiobiegu matki na etapie ciąży. Pobranie krwi przypomina pobranie do zwykłej morfologii.

Poczytaj więcej: Na czym polega test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży?

Na czym polega test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży?

Od 15 tygodnia ciąży do badania można wykorzystać też płyn owodniowy pobrany w czasie badań prenatalnych. Wówczas od domniemanego ojca można przekazać nie tylko wymaz z policzka, ale też np. niedopałek papierosa, maszynkę do golenia, szczoteczkę do zębów czy inną dowolną próbkę. Pobranie jest wykonywane przez doświadczonego specjalistę pod kontrolą USG.

Oprócz wyniku badania na ojcostwo w tym przypadku otrzymuje się dodatkowo bezpłatnie wynik badania dziecka pod kątem najczęstszych wad genetycznych, m.in. zespołu Downa.

To może Cię zainteresować: W jakim wieku można zrobić test na ojcostwo?

Data publikacji: , Aktualizacja: