Precyzyjne ustalanie ojcostwa

Test na ojcostwo jest częstą praktyką w przypadku spornych lub wątpliwych sytuacji, kiedy trzeba udowodnić biologiczne pokrewieństwo między dzieckiem a jego domniemanym ojcem. To badanie genetyczne pozwala ustalić, czy ojciec powinien płacić alimenty na dziecko w przypadku rozwodu, bądź pomaga kobiecie udowodnić wierność partnerowi.

Co jest potrzebne do testu na ojcostwo? Jak sfałszować test na ojcostwo? Ile kosztuje test na ojcostwo w aptece? Gdzie kupić test na ojcostwo?

Co jest potrzebne do testu na ojcostwo?
Jak sfałszować test na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo w aptece?
Gdzie kupić test na ojcostwo?

Co jest potrzebne do testu na ojcostwo?

Warto pamiętać, że jedynie wyniki testów ojcostwa zleconych przez sąd mają moc prawną i mogą być brane pod uwagę w przypadku prawnego dochodzenia. W następnej kolejności należy zgodnie z procedurą pobrać próbki do badań w obecności specjalnej komisji.

W następnej kolejności osoba z personalu medycznego pobiera próbki od matki, dziecka oraz domniemanego ojca (najczęściej jest to fragment śluzówki z wewnętrznej strony policzka, bądź krew). Należy pamiętać o konieczności posiadania dowodu tożsamości ze zdjęciem, a w przypadku dzieci – może to być również skrócony odpis aktu urodzenia, paszport bądź książeczka zdrowia.

Jak sfałszować test na ojcostwo?

Chęć uchylenia się od płacenia alimentów sprawia, że część mężczyzn może poszukiwać sposobu na sfałszowanie badania DNA. Jeżeli jednak jest on prowadzony w zaufanej placówce wyznaczonej przez sąd, nie ma praktycznie możliwości jego sfałszowania.

Metody takie jak pozostawienie resztek jedzenia w jamie ustnej, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, czy nawet umieszczenie w jamie ustnej śliny innej osoby mogą co najwyżej wydłużyć trwanie testu genetycznego na ojcostwo, natomiast nie wpłyną negatywnie na test na ojcostwo.

Ile kosztuje test na ojcostwo w aptece?

Testy DNA na ojcostwo można również zrobić prywatnie, bez zlecenia sądowego. Najprostszym (i najtańszym) rozwiązaniem jest kupno zestawu do pobrania próbek w aptece, który kosztuje przeważnie nie więcej niż 100 złotych. Ile kosztuje test na ojcostwo? Zamawianie badania na ojcostwo razem z zestawem zakupionym w aptece to już wydatek rzędu 800-900 złotych.

Gdzie kupić test na ojcostwo?

Zestaw do pobierania próbek wymazów można kupić w jednej ze 150 aptek na terenie całego kraju. Znajdują się one w każdym większym mieście powiatowym. Po zrobieniu wymazów, próbki wysyła się do laboratorium. Można również zamówić test na ojcostwo przez internet – wtedy płacimy za zestaw do pobierania próbek, jego wysyłkę oraz za badania laboratoryjne i ich wyniki.

Data publikacji: , Aktualizacja: