Przygotowania do testu na ojcostwo i jego prawdopodobieństwo

Test na ojcostwo jest obecnie jedynym sposobem na wykluczenie bądź potwierdzenie biologicznego pokrewieństwa między mężczyzną a dzieckiem. Jak jednak przygotować się do takiego badania? Czy wynik badania jest pewny? Kiedy warto przystąpić do testu w kierunku ustalenia ojcostwa?

Test na ojcostwo – Jak się przygotować?
Kiedy warto zrobić test na ojcostwo?
Test na ojcostwo – Czy można pić i jeść przed badaniem?
Test na ojcostwo – Jakie jest prawdopodobieństwo?

Test na ojcostwo – Jak się przygotować?

Test DNA na ojcostwo nie wymaga specjalnych przygotowań czy też bycia na czczo. Na godzinę przed wykonaniem testu należy jednak unikać jedzenia, papierosów, żucia gumy, a także zażywania syropów i pastylek do ssania. Należy unikać również innych napojów niż woda. Dzięki tym wytycznym pobrana próbka nie będzie zanieczyszczona, a laboratorium wykonujące test genetyczny na ojcostwo nie napotka utrudnień podczas uzyskiwania profilu genetycznego.

Kiedy warto zrobić test na ojcostwo?

Testu na ojcostwo warto podjąć się w momencie, w którym chcesz rozwiać swoje wszelkie wątpliwości i zyskać pewność co do biologicznego pokrewieństwa z dzieckiem. Może to pomóc również podczas podejmowania odpowiednich decyzji związanych z uznaniem ojcostwa bądź z rozwodem, a nawet naprawić relacje rodzinne, które zostały nadszarpnięte przez brak pewności co do ojcostwa. Badanie na ojcostwo warto wykonać także w celu uregulowania spraw sądowych związanych między innymi z zaprzeczeniem ojcostwa.

Test na ojcostwo – Czy można pić i jeść przed badaniem?

Przygotowując się do badania DNA na ojcostwo na godzinę przed badaniem powinno się unikać zanieczyszczania jamy ustnej poprzez spożywanie jedzenia oraz picia napojów innych niż woda. Nieprzestrzeganie tych zasad nie wpływa na poprawność wyniku, jednak może skutkować koniecznością pobrania nowych próbek do badania, a to z kolei wydłuża czas oczekiwania na wynik testu na ojcostwo.

Test na ojcostwo – Jakie jest prawdopodobieństwo?

Wszyscy, którzy chcą wykonać badanie genetyczne na ojcostwo, zastanawiają się, z jakim prawdopodobieństwem test może wykluczyć bądź potwierdzić ojcostwo. Wykonując badanie w certyfikowanym i akredytowanym laboratorium można być pewnym, że wyniki są wiarygodne, a więc gwarantują wykluczenie ojcostwa w 100% lub potwierdzają je z prawdopodobieństwem 99,9999%. Podczas testu na ustalenie ojcostwa analizowane są fragmenty DNA, które nie ulegają zmianie podczas całego życia, co jest równoznaczne z tym, że każda pobrana próbka jest zawsze taka sama. Oznacza to, że raz wykonany test na ojcostwo zagwarantuje pewność na całe życie.

Data publikacji: , Aktualizacja: