Różne typy badań na ojcostwo

Badania DNA na ojcostwo występują w wielu wariantach, dzięki czemu każdy klient może dobrać typ badania odpowiedni do swoich potrzeb. Analizy genetyczne są dokładne i wiarygodne, dlatego przy zachowaniu odpowiednich procedur możliwe jest wykorzystanie wyniku dla potrzeb sądowych.

Badania DNA na ojcostwo – na czym polega?
Badania DNA na ojcostwo – z mikrośladów
Badania DNA na ojcostwo – w ciąży
Badania DNA na ojcostwo – anonimowo

Badania DNA na ojcostwo – na czym polega?

Nowoczesne badania DNA na ojcostwo polegają na pobraniu próbek od domniemanego ojca oraz od dziecka. Wyodrębnia się z nich materiał genetyczny, który jest następnie poddawany porównaniu. Specjalistyczna procedura pozwala na określenie, czy mężczyzna oraz dziecko są biologicznie spokrewnieni. Czas oczekiwania na wynik badania na ojcostwo zwykle nie przekracza 10 dni roboczych.

Badania DNA na ojcostwo – z mikrośladów

Możliwe jest wykonanie badań na ojcostwo na podstawie mikrośladów, czyli przedmiotów na których może znajdować się materiał genetyczny. Mikroślady można wyodrębnić np. ze szczoteczki do zębów czy dziecięcego smoczka. Ten typ badania na ojcostwo jest najczęściej wykorzystywany wówczas, kiedy jeden z rodziców nie wyraża zgody na wykonanie badań.

Badania DNA na ojcostwo – w ciąży

Medycyna znalazła sposób na wykonywanie badań na ojcostwo również na etapie ciąży, już od 8 tygodnia. Badanie wymaga pobrania próbki płynu owodniowego pod nadzorem lekarza, istnieje również możliwość wyizolowania materiału genetycznego dziecka z krwi ciężarnej. Z racji skomplikowanej procedury i konieczności zastosowania nowoczesnych technologii, ten typ badania na ojcostwo jest najdroższy – koszt badania DNA może wynosić nawet 7 tysięcy złotych.

Badania DNA na ojcostwo – anonimowo

Wszystkie laboratoria genetyczne wykonujące badania genetyczne na ojcostwo zapewniają anonimowość – o wykonywaniu analizy nie dowiedzą się osoby trzecie, chyba że zostaną poinformowane przez zlecającego badanie. Można przesłać próbki do badania za pośrednictwem kuriera, natomiast wyniki są udostępniane drogą online. Nawet jeśli wynik badania zostanie przesłany pocztą to przesyłka jest całkowicie anonimowa i nic nie świadczy o jej zawartości.

Data publikacji: , Aktualizacja: