Test na macierzyństwo – na czym polega i czym różni się od testu na ojcostwo?

Test na macierzyństwo jest rodzajem odpowiednika testu na ojcostwo – dedykowany jest dla kobiet, które chcą potwierdzić lub wykluczyć swoje rodzicielstwo. Jest przeprowadzany na tej samej zasadzie, co test na ojcostwo i zapewnia wysoką wiarygodność sięgającą nawet 99%. To proste badanie DNA można wykonać samodzielnie, wykorzystując specjalny zestaw pobraniowy.

W jakich sytuacjach test na macierzyństwo okaże się pomocny?
Test na ojcostwo a test na macierzyństwo – czy jest jakaś różnica?
Jakie próbki są potrzebne do testu na macierzyństwo?
Ile czeka się na wynik testu na macierzyństwo

W jakich sytuacjach test na macierzyństwo okaże się pomocny?

W życiu zdarzają się sytuacje, w których nawet macierzyństwo może okazać się wątpliwe. Chociaż zdarzają się rzadko, jednak nie można ich wykluczyć – dotyczy to sytuacji, w których istnieje podejrzenie, iż dziecko mogło zostać przypadkowo zamienione w szpitalu, kiedy po zabiegu in vitro matka chce sprawdzić, czy został jej wszczepiony właściwy embrion lub aby sprawdzić pokrewieństwo z dzieckiem rozdzielonym przed wieloma laty.

Test na ojcostwo a test na macierzyństwo – czy jest jakaś różnica?

Test na macierzyństwo jest wykonywany taką samą techniką, co badanie na ojcostwo. Dla laboratorium tak naprawdę nie ma znaczenia płeć osób poddanych badaniu, dlatego też test potocznie nazywany macierzyńskim. Różnica między badaniami genetycznymi polega wyłącznie na tym, że w analizie nie bierze udziału domniemany ojciec, a matka dziecka.

Jakie próbki są potrzebne do testu na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo wykonywany jest na podstawie próbek pochodzących od domniemanej matki oraz jej dziecka. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu wymazy pobierane z wewnętrznej strony policzka. Do badania można wykorzystać także inne próbki, jak krew żylną czy mikroślady – wówczas jednak cena badania DNA może ulec zmianie.

Ile czeka się na wynik testu na macierzyństwo?

Na wynik testu na macierzyństwo czeka się standardowo 10 dni roboczych, do tego czasu nie wlicza się weekendów czy świąt. Maksymalny czas oczekiwania na wynik wynosi więc 14 dni kalendarzowych od dnia, w którym próbka zostanie przekazana laboratorium do wykonywania analizy. Jeśli jest przesyłana kurierem to należy doliczyć także czas transportu.

Data publikacji: , Aktualizacja: