Test na ojcostwo – jakie próbki można wykorzystać?

Zdarzają się sytuacje, kiedy zrobienie testu na ojcostwo jest koniecznością. Jednak nie zawsze domniemany ojciec zgadza się na pobranie standardowej próbki, czyli wymazu z błony śluzowej policzka. Rozwiązaniem jest oddanie do testów tzw. próbek niestandardowych, takich jak maszynka do golenia.

Czy maszynka do golenia nadaje się na próbkę do testu na ojcostwo, Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo, Jakie inne próbki nadają się do testu na ojcostwo, Ile kosztuje test na ojcostwo z maszynki do golenia

Czy maszynka do golenia nadaje się na próbkę do testu na ojcostwo?
Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo?
Jakie inne próbki nadają się do testu na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo z maszynki do golenia?

Czy maszynka do golenia nadaje się na próbkę do testu na ojcostwo?

Bardzo często pojawiają się wątpliwości, czy maszynka do golenia nadaje się na próbkę do testu DNA na ojcostwo. Okazuje się, że nie są one słuszne, ponieważ tego typu przyrząd – jeśli rzeczywiście należy do danego mężczyzny – bardzo dobrze sprawdza się jako próbka. Na maszynce do golenia, a dokładniej na jej ostrzach, znajduje się naskórek, z którego można wyizolować materiał DNA. Bardzo ważne jest to, aby w odpowiedni sposób ją zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do testu na ojcostwo?

Jak zabezpieczyć maszynkę do golenia do badania na ojcostwo? Należy przede wszystkim uważać, aby nie dotknąć dłońmi miejsc, na których znajduje się materiał genetyczny. Najlepiej chwycić maszynkę przez ręcznik papierowy, chusteczkę czy nawet listek papieru toaletowego. Przyrząd do golenia powinno się zapakować do papierowej, czystej koperty. Plastikowy woreczek nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż na wilgotnej maszynce mogłaby rozwinąć się pleśń. Kopertę można też opisać, a więc podać dane osobowe badanej osoby, a także datę pobrania próbki.

Jakie inne próbki nadają się do testu na ojcostwo?

Jeżeli nie maszynka do golenia, to jakie inne próbki nadają się do testu na ojcostwo? Do tych niestandardowych zaliczamy m.in.:

  • wyrwane z cebulką włosy,
  • gumę do żucia,
  • ślady spermy,
  • plamy krwi,
  • wycięte ze skórkami paznokcie,
  • chusteczkę z wydzieliną z nosa.

Jak się okazuje, badanie DNA na ojcostwo można wykonać z wielu różnych próbek. Nadają się do tego nawet przedmioty codziennego użytku, takie jak szklanki, sztućce, szczoteczka do zębów. Do testu ojcostwa można przekazać też np. niedopałek papierosa.

Ile kosztuje test na ojcostwo z maszynki do golenia?

Ile kosztuje test na ojcostwo z maszynki do golenia? Standardowo jest to wydatek rzędu minimum kilkuset złotych. Jednak nie należy kierować się wyłącznie ceną. Jeśli koszt wykonania testu na ojcostwo jest bardzo niski, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przeprowadzające je laboratorium nie ma akredytacji odpowiednich placówek. Badanie ojcostwa nie jest refundowane przez NFZ. Jednak chcąc uzyskać pewność, kto jest ojcem dziecka, warto się na niego zdecydować.

Data publikacji: , Aktualizacja: