Test na ojcostwo – jaka jest ich cena?

Testy na ojcostwo są najbardziej godną zaufania metodą potwierdzenia lub wykluczenia biologicznego ojcostwa. Często jednak pojawią się pytania dotyczące cen, które potrafią być naprawdę różne. Rozpiętość cen wzbudza wątpliwości. Czy wyższa cena oznacza lepszą jakość badania i większą pewność wyniku?

Test na ojcostwo cena – czy badania DNA są jedynym rozwiązaniem?
Test na ojcostwo cena – czy można wykonać w ramach NFZ?
Test na ojcostwo cena – czy najdroższe badanie będzie najpewniejsze?
Test na ojcostwo cena – jakie są koszty?

Test na ojcostwo cena – czy badania DNA są jedynym rozwiązaniem?

Badania DNA pozostają jedyną tak skuteczną metodą potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa. Jako że oceniają prawdopodobieństwo wystąpienia pokrewieństwa między osobami, których próbki DNA zostały poddane badaniu, test DNA na ojcostwo  jest w stanie wykluczyć biologiczne ojcostwo w 100%. Żadna inna metoda nie zrobi tego tak pewnie i skutecznie.

Test na ojcostwo cena – czy można wykonać w ramach NFZ?

Niestety, test genetyczny na ojcostwo nie może zostać wykonany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszty pokrywają osoby, które chcą test wykonać. W przypadku testu DNA wykonywanego w celach sądowych, płaci osoba, która wnioskowała o test na ojcostwo. NFZ pokrywa jedynie koszty zabiegów i usług medycznych, które zaliczane są do podstawowej opieki zdrowotnej. Test na ojcostwo do takiej kategorii się nie zalicza.

Test na ojcostwo cena – czy najdroższe badanie będzie najpewniejsze?

Cena testu na ojcostwo jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od jakości odczynników lub ilości badanych markerów DNA. Oczywiście to wszystko wpływa na pewność testu, więc w takim wyższa cena badania na ojcostwo jest uzasadniona. Ale sporo zależy też od sytuacji – najdroższe testy to takie wykonywane jeszcze przed urodzeniem dziecka. Warto jednak uważać na zaskakująco tanie testy na ojcostwo. Jest to sprawa, w których cena powinna grać rolę drugorzędną. Najważniejsza jest pewność wyniku.

Test na ojcostwo cena – jakie są koszty?

Jak już zostało wspomniane, koszty testu na ojcostwo uzależnione są od wielu czynników. Przeważnie, z wyjątkiem tych wykonywanych przed narodzeniem dziecka, ceny badań DNA wahają się między 1000 zł a 2000 zł. Ostateczne koszty można wyliczyć indywidualnie do sytuacji i oczekiwań. Pomocny przy tym będzie cennik.

Data publikacji: , Aktualizacja: