Test na ojcostwo – jakie są koszty?

Bycie tatą to naprawdę wielkie wyzwanie, ale i wielka radość. Każdy mężczyzna chciałby mieć pewność, że wychowuje swoje dziecko – dzięki temu z miłością i zaangażowaniem buduje więź z maluchem i czuje się spokojniej. Zamówienie testu na ojcostwo jest szybkie i proste, dlatego warto rozważyć skorzystanie z tej opcji – wyniku badania DNA praktycznie nie da się zafałszować, a więc świeżo upieczony tata ma gwarancję, że to naprawdę jego syn lub córka.

Czy cena testu jcostwa zależy od rodzaju próbek, Czy cena testu ojcostwa zależy od rodzaju badania, Testy ojcostwa cena - dlaczego cena testu w ciąży jest tak wysoka, Czy test ojcostwa można zrobić za darmo

Czy cena testu ojcostwa zależy od rodzaju próbek?
Czy cena testu ojcostwa zależy od rodzaju badania?
Testy ojcostwa cena – dlaczego cena testu w ciąży jest tak wysoka?
Czy test ojcostwa można zrobić za darmo?

Czy cena testu ojcostwa zależy od rodzaju próbek?

Owszem. Na przykład jeśli decydujesz się na test na ojcostwo w ciąży, to jeśli badanie ma być wykonane na bazie próbek krwi matki, cena będzie wyższa niż w przypadku badania na ojcostwo na bazie płynu owodniowego. Wybierz metodę, która Ci najbardziej odpowiada.

Czy cena testu ojcostwa zależy od rodzaju badania?

Tak. Istnieje kilka metod identyfikacji genetycznej – poprzez wymaz, mikroślad, krew matki i płyn owodniowy. Dwie pierwsze metody są najtańsze, jednak nie można ich zastosować gdy ciąża jeszcze trwa. Najwcześniej badanie DNA na ojcostwo można wykonać w ósmym miesiącu ciąży, jednak wtedy koszty badania na ojcostwo są największe. Z drugiej strony ta metoda zapewnia duży komfort przyszłej mamie, ponieważ wystarczy, że pozwoli pobrać od siebie próbkę krwi. Za to metoda wymazowa jest najtańszą ze wszystkich możliwych.

Testy ojcostwa cena – dlaczego cena testu w ciąży jest tak wysoka?

Powodem tak wysokiej ceny testu na ojcostwo jest nowoczesna technologia wykorzystywana do przeprowadzenia badania z krwi. Sekwencjonowanie Nowej Generacji (NGS) to jedyne badanie na świecie pozwalające określić ojcostwo z krwiobiegu przyszłej mamy na tak wczesnym etapie ciąży. W celu potwierdzenia ojcostwa do 2304 miejsc na DNA jest poddanych analizie (w tradycyjnym teście analizuje się tylko od 16 do 34 markerów DNA). Jeśli zaś chodzi o metodę owodniową, to jej cena jest związana ze sposobem pobrania materiału genetycznego oraz koniecznością włączenia do badania ojcostwa również próbki wymazu od przyszłej mamy. To najtańsza metoda możliwa do przeprowadzenia jeszcze w trakcie ciąży (od piętnastego tygodnia), a dodatkowo dzięki niej przy okazji można sprawdzić, czy dziecko nie jest chore na jakąś chorobę genetyczną np. zespół Edwardsa, Downa albo Pataua.

Czy test ojcostwa można zrobić za darmo?

Niestety tylko w wyjątkowych sytuacjach test DNA na ojcostwo jest darmowy, na przykład gdy zleca go sąd – wtedy koszty wykonania usługi są przenoszone na skarb państwa. W pozostałych sytuacjach należy uiścić opłatę samodzielnie.

Data publikacji: , Aktualizacja: