Test na ojcostwo – kto i w jakiej sytuacji może zlecić to badanie?

Decyzja o wykonaniu badania jakim jest test na ojcostwo jest niezwykle trudna, bez względu na to, kto decyduje się na zlecenie badania. Kto może zlecić test na ojcostwo dziecka? Czy może zrobić to tylko matka, czy także ojciec lub dziadkowie, a także czy może odbyć się to bez wiedzy jednego lub obojga rodziców? Przeczytaj poniższy artykuł i zdobądź wszelkie niezbędne informacje! 

Czy test na rodzicielstwo można zrobić bez wiedzy ojca?
Czy test na rodzicielstwo można zrobić bez wiedzy matki?
Czy dziecko może zrobić test na rodzicielstwo bez wiedzy rodziców?
Czy dziadkowie mogą zlecić test na rodzicielstwo?

Czy test na rodzicielstwo można zrobić bez wiedzy ojca?

Test DNA na ojcostwo może być wykonany bez wiedzy potencjalnego ojca dziecka. Możliwe jest przeprowadzenie badania anonimowego, jednak w takim przypadku należy mieć całkowitą pewność, że pobrany materiał genetyczny pochodzi od danej osoby. DNA przekazane do badania może pochodzić z przedmiotów takich jak maszynka do golenia, włos z cebulką czy też szczoteczka do zębów.

Czy test na rodzicielstwo można zrobić bez wiedzy matki?

Badanie na ojcostwo można wykonać bez zgody matki – w jakich sytuacjach? Jeśli chcesz wykonać badanie anonimowo, a wyniki mają posłużyć tylko Tobie, matka dziecka nie musi brać udziału w badaniu. Test genetyczny na ojcostwo przeprowadzany jest w tym wypadku z wymazu pobranego z policzka lub jakiegokolwiek innego przedmiotu zawierającego DNA zainteresowanych, nie ma więc potrzeby, aby dziecko udawało się do placówki, np. na pobranie krwi.

Ponadto w polskim prawie nie istnieje przepis, który regulowałby kwestię zgody, któregokolwiek z rodziców w kontekście wykonywania testów na ojcostwo. Do badania z danymi osobowymi wystarczy zgoda jednego opiekuna prawnego, natomiast do badania anonimowego nie jest wymagana żadna zgoda.

Czy dziecko może zrobić test na rodzicielstwo bez wiedzy rodziców?

Badanie genetyczne może zostać zlecone wyłącznie przez osobę dorosłą, dlatego jeśli dziecko chce być zleceniodawcą badania DNA, jakim jest test na ojcostwo, musi mieć ukończone 18 lat. Jeśli będzie ono pełnoletnie, może ono wykonać badanie anonimowe, którego zleceniodawcą może być każda osoba, bez względu na stopień pokrewieństwa.

Czy dziadkowie mogą zlecić test na rodzicielstwo?

Zlecenie badania, jakim jest badanie DNA na ojcostwo przez dziadków jest możliwe, m.in. w sytuacji, w której nie żyje ojciec dziecka, a jego dziadkowie chcą mieć pewność odnośnie pokrewieństwa z wnukiem. Badanie takie może także zostać wykonane w przypadku kiedy z ojcem nie można się skontaktować. Warto jednak pamiętać, że badanie to jest wyłącznie do prywatnego użytku dziadków i nie może zostać wykorzystane jako dowód w sądzie.

Data publikacji: , Aktualizacja: