Test na ojcostwo w czasie ciąży – gdzie wykonać badanie?

Test na ojcostwo to jedyna skuteczna metoda na ustalenie ojcostwa lub jego wykluczenie. Badanie jest szybkie, pozbawione stresu i zapewnia szybki wynik. Jego wiarygodność sięga 99%, dlatego też jest wykorzystywane nie tylko do celów prywatnych – test na ojcostwo może być wykonywany również na zlecenie sądowe.

Czy można zrobić prenatalny test na ojcostwo?
Gdzie można zrobić prenatalny test na ojcostwo?
Ile kosztuje prenatalny test na ojcostwo?
Ile czeka się na wynik prenatalnego testu na ojcostwo?

Czy można zrobić prenatalny test na ojcostwo?

Każda para spodziewająca się potomstwa może zdecydować się na badanie na ojcostwo, jest to test prywatny i wystarczy umówić się na pobranie. Test prenatalny, czyli test na ojcostwo w ciąży nie jest tak popularny, jak wersja wykonywana już po urodzeniu dziecka, jednak decyduje się na niego wiele par mających wątpliwości odnośnie rodzicielstwa. Dotyczy to w szczególności osób, którym zależy na jak najszybszym uzyskaniu wyniku.

Gdzie można zrobić prenatalny test na ojcostwo?

Prenatalny test na ojcostwo należy wykonywać w sprawdzonej, polecanej placówce. Jest to laboratorium wyspecjalizowane w badaniach genetycznych, które posiadają w swojej ofercie takie badania. W przypadku testów wykonywanych na podstawie próbki krwi od ciężarnej oraz próbki od domniemanego ojca, można zgłosić się do współpracującego z laboratorium punktu pobrań.

Ile kosztuje prenatalny test na ojcostwo?

Prenatalne testy DNA na ojcostwo wymagają zaangażowania nowoczesnych technologii oraz personelu medycznego, dlatego też nie są tanie. Badanie wykonywane od 8 tygodnia ciąży kosztuje najwięcej i jest to nawet 7 tysięcy złotych. Nieco mniej należy zapłacić za badania wykonywane od 15 tygodnia ciąży – ich koszt to około 2 tysiące złotych. Dla porównania, za „standardowe” badanie DNA na ojcostwo po urodzeniu dziecka wystarczy zapłacić 500-600 złotych.

Ile czeka się na wynik prenatalnego testu na ojcostwo?

Wyniki badań prenatalnych na ojcostwo są dostępne szybko – laboratorium udostępnia wyniki w 5-10 dni roboczych od daty dostarczenia próbki do analizy. Możliwe jest dokonanie dopłaty za badanie DNA i wówczas wynik badania można przyśpieszyć do 48h – warto pytać o taką możliwość już w laboratorium, które ma wykonać badanie.

Data publikacji: , Aktualizacja: