Test na ustalenie ojcostwa – jak się do tego zabrać?
W życiu mężczyzny wydarza się wiele różnych sytuacji, w których musi podejmować decyzje wyrokujące o jego dalszym życiu. W te życiowe historie mocno wpisują się również momenty, kiedy to postanawia on wykonać test na ojcostwo.
Testy na ojcostwo należą do grupy badań genetycznych, zatem sprawdza się tu zgodność DNA dziecka oraz taty. Badanie można wykonać z dowolnych próbek – wymazy, włosy, paznokcie lub wszystko, z czym kontakt miała jama ustna ojca i dziecka.
Jak wykonać test na ojcostwo wysyłkowo?
Jak wykonać test na ojcostwo w punkcie pobrań?
Jak znaleźć punkt pobrań do wykonania testu na ojcostwo?
Jaki test na ojcostwo lepiej zrobić – wysyłkowo czy w punkcie pobrań?
Jak wykonać test na ojcostwo wysyłkowo?
Wiele laboratoriów w całej Polsce oferuje wysyłkowy tryb wykonywania testów na ojcostwo. Zaletą tej metody jest jej wysoka elastyczność czasowa oraz dyskrecja.
By wykonać test DNA na ojcostwo w sposób wysyłkowy należy:
- zarejestrować się on-line do laboratorium
- zamówić pakiet do wykonania testu (zawiera on materiały do wykonania wymazu lub odesłania dowolnej próbki)
- postarać się o wykonanie wymazu lub zdobycie materiału do badań
- odesłać próbkę do analizy
Laboratoria wykonujące testy genetyczne na ojcostwo zawsze gwarantują osobom zainteresowanym zachowanie dyskrecji. Wysyłka materiałów do klienta odbywa się na ustalonych wcześniej zasadach – anonimowo i bez jakichkolwiek przesłanek dających dowód na mający się odbyć proces badawczy. Unika się tu charakterystycznych pieczątek, adresów, nazw, itp. Uregulowanie należności następuje przelewem na konto, zaś materiały zazwyczaj są przesyłane do paczkomatu lub kurierem. Tą samą drogą następuje ich odsyłanie.
W zakresie kontaktu z klientem, laboratoria zawsze używają danych z formularza wypełnionego wcześniej przez osobę zainteresowaną. Nie udziela się informacji nikomu, kto wcześniej nie przeszedł procesu weryfikacyjnego.
Dane osób biorących udział w badaniu, są ściśle chronione. Ponadto, mogą być ograniczone do zwrotów „dziecko” i „tata”.
Jak wykonać test na ojcostwo w punkcie pobrań?
Dostępne laboratoria oferują także możliwość wykonania testów na ojcostwo poprzez osobiste zgłoszenie się do nich. W tym celu należy:
- zarejestrować się do wybranego przez nas laboratorium
- ustalić termin realizacji badania
- uzyskać zgodę opiekunów prawnych dziecka na przeprowadzenie badań
- przybyć na pobranie wymazu
- ustalić sposób odbioru wyników badań (droga pocztowa lub placówka laboratoryjna)
Badanie na ojcostwo realizowane w punkcie pobrań jest wykonywane poprzez wymaz z wewnętrznej strony policzka taty oraz dziecka.
Jak znaleźć punkt pobrań do wykonania testu na ojcostwo?
By odnaleźć punkt pobrań do wykonania badania DNA na ojcostwo, najlepiej szukać drogą on-line. Jest z czego wybierać, ponieważ dostępnych mamy aż 200 placówek.
Do punktu pobrań możemy napisać, zadzwonić lub udać się osobiście. Tam ustala się termin wizyty na badanie, można samemu dostarczyć materiał do badań, a także nabyć zestawy do samodzielnego pobrania materiału genetycznego.
Punkty pobrań dysponują również kadrą konsultantów, którzy są dostępni 7 dni w tygodniu. Możemy zatem rozwiewać nasze wątpliwości w każdym momencie.
Punkty pobrań są równomiernie rozmieszczone w całym kraju.
Jaki test na ojcostwo lepiej zrobić – wysyłkowo czy w punkcie pobrań?
Tak naprawdę sposób wykonania testu genetycznego na ustalenie ojcostwa nie gra większej roli. To od nas zależy, jaka droga będzie lepiej pasować do obecnej sytuacji życiowej, w której się znajdujemy. W zależności od niej, możemy zatem dopasować odpowiedni typ przeprowadzenia badań.
Efektywność testów na ojcostwo jest w obu przypadkach taka sama. Również rodzaj materiału genetycznego ma tę samą wartość i jakość. Nie musimy zatem obawiać się, że uzyskany wynik testu na ojcostwo będzie wątpliwy.
Prawdą jest jednak to, iż niezależnie od drogi wykonania testu na ojcostwo oraz rodzaju pobranego materiału, badanie wykonujemy raz na całe życie. Zaletą testów na ojcostwo jest również ich szeroka elastyczność i dyskrecja.
Data publikacji: , Aktualizacja: