Test ojcostwa, czyli o wiarygodności badania DNA

Test ojcostwa to popularna forma badań genetycznych, która pozwala ustalić lub wykluczyć ojcostwo z prawdopodobieństwem sięgającym 99%. Badanie może zrobić każdy, ponieważ nie trzeba do niego skierowania – wystarczy wniosek osoby chcącej wykonać analizę. Co ważne, z oferty wielu laboratoriów można skorzystać bez wychodzenia z domu.

Czy istnieje możliwość zamówienia testu ojcostwa na raty?
Czy próbki do testu ojcostwa można pobrać samodzielnie?
Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik testu ojcostwa?
Co się stanie jeśli próbki do testu ojcostwa zostaną źle pobrane?

Czy istnieje możliwość zamówienia testu ojcostwa na raty?

Testy na ojcostwo są popularne, dlatego też laboratoria zachęcają klientów do skorzystania z oferty, choćby poprzez rozkładanie płatności na raty. Test ojcostwa kosztuje kilkaset złotych, jednak nie każdy ma taką sumę. Płatność za test na ojcostwo w ratach sprawia, że wiele osób może sobie pozwolić na wykonanie testu bez konieczności mocnego ograniczania swojego budżetu.

Czy próbki do testu ojcostwa można pobrać samodzielnie?

Samodzielne pobieranie próbek do testów DNA na ojcostwo nikogo nie dziwi – obecnie jest to standardowa procedura. Przy zamawianiu badania można wybrać opcję z dostarczeniem zestawu pobraniowego, który zawiera instrukcję. Wystarczy się do niej stosować, by samodzielnie pobrać próbki w poprawny sposób i następnie przekazać je do analizy.

Czy przetoczona krew ma wpływ na wynik testu ojcostwa?

Teoretycznie przetaczanie krwi nie powinno fałszować wyniku badania DNA na ojcostwo, jednak bezpośrednio po transfuzji, przeszczepie narządów czy szpiku kostnego nie zaleca się wykonywania żadnych badań DNA z krwi. Należy wybrać badanie wykonywane na podstawie mikrośladów czy analizy wymazu z policzka, ponieważ daje ono pełną wiarygodność i nie ma zagrożenia przed pojawieniem się w wyniku „podwójnego DNA”.

Co się stanie, jeśli próbki do testu ojcostwa zostaną źle pobrane?

Nie da się ukryć, że ryzyko nieprawidłowego pobrania próbek do badań genetycznych na ojcostwo zawsze istnieje. Zajmują się tym bowiem ludzie, którzy mogą popełnić zwykły błąd. Wówczas konieczne jest ponowne pobranie próbki i dopiero wtedy włączenie jej do badania. Warto wybrać laboratorium, które powtarza pobranie próbki w razie, gdyby proces przebiegł nie tak jak powinien.

Data publikacji: , Aktualizacja: