Test potwierdzający bądź wykluczający ojcostwo – ABC

Testy na ojcostwo to najpopularniejsze i najlepiej rozwinięte badania genetyczne stosowane w celu ustalenia pokrewieństwa. Wyniki uzyskuje się w laboratorium dzięki wykorzystaniu analizy DNA. Pozwalają na 100% potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa.

Jak wybrać test na ojcostwo, Jak oszukać test na ojcostwo, Gdzie zrobić test na ojcostwo, Ile kosztuje test na ojcostwo

Jak wybrać test na ojcostwo?
Jak oszukać test na ojcostwo?
Gdzie zrobić test na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo?

Jak wybrać test na ojcostwo?

Wybór testu DNA na ojcostwo, jest uzależniony od potrzeb pacjenta i zależy od tego, w jaki sposób mają być wykorzystane wyniki badań DNA. Jeżeli informacja o ojcostwie potrzebna jest jeszcze w czasie ciąży, można wykonać specjalistyczne badanie od 8. lub 15. tygodnia ciąży. Wyniki są równie pewne jak te uzyskane z badania przeprowadzonego po narodzinach dziecka. Jest to najwcześniej dostępne badanie na ojcostwo. Jeżeli badania mają być wykonane już w czasie postnatalnym dziecka można przeprowadzić test z tak zwaną pełną procedurą sądową. Wówczas pobiera się DNA również od matki. Test ojca i dziecka można wykonać bez pisemnej zgody od obu prawnych opiekunów. Warto jednak wspomnieć, że test ojca i dziecka również często wykorzystywany jest w sądzie.

Jak oszukać test na ojcostwo?

W świecie dzisiejszej technologii laboratoryjnej nie da się oszukać testów na ojcostwo. Badanie DNA na ojcostwo polega na pobraniu próbki DNA od dwóch osób (lub większej liczby, np. matki), a następnie porównaniu go. Dzięki temu bardzo precyzyjnie można określić pokrewieństwo między ludźmi. Osoby, które myślą o możliwości sfałszowania badań ojcostwa dostarczają próbki, mając nadzieję, że będą mniej użyteczne w badaniu niż standardowy wymaz z policzka. Jednak nie ma znaczenia na jakim przedmiocie dostarcza się materiał, jeżeli pochodzi on od konkretnej, branej pod uwagę w badaniu, osoby. Również spożycie alkoholu przed pobraniem próbki czy choroba dawcy nie mają żadnego wpływu na DNA. Materiał genetyczny przecież nie zmieni się w komórkach naszego organizmu. Przez całe życie pozostaje taki sam (wyjątkiem są choroby mutagenne, lecz pomijamy taki wariant).

Gdzie zrobić test na ojcostwo?

Znalezienie miejsca, w którym można wykonać testy genetyczne potwierdzające bądź wykluczające ojcostwo nie jest trudne. W Polsce istnieje bardzo duża liczba punktów pobrań materiału DNA w wielu miastach. Następnie próbki trafiają do profesjonalnych laboratoriów, którego pracownicy przeprowadzają izolację materiału, a następnie prace mające na celu porównanie genów.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Cena testu na ojcostwo zależy od jego rodzaju oraz sposobu pobrania. Zestaw do samodzielnego pobrania próbek DNA zwykle kosztuje ok. 100 zł. Jednak samo badanie często jest droższe. Badania w wypadku gdy dziecko jest już w okresie postnatalnym są tańsze i kosztują od ok. 650 zł do 1500 zł. Testy z użyciem DNA dziecka w czasie prenatalnym kosztują od 2000 zł do 7000 zł. Ceny badania na ojcostwo są jednak różne w zależności od laboratorium. Standardowo umieszczone są w cenniku na stronach internetowych.

Data publikacji: , Aktualizacja: