Testy DNA na ojcostwo – jakie są ich zalety?

Nowoczesne testy DNA pozwalają na badanie genów w sposób nieinwazyjny i bezpieczny dla pacjenta. Jednocześnie zapewniają wysoką skuteczność. Może zlecać je każdy zainteresowany – zarówno osoba, której dotyczy analiza, jak i np. jego krewny. Zaletą badań DNA jest także krótki czas oczekiwania na wyniki.

Ile kosztują testy DNA na ojcostwo ?
Kiedy wyniki testów DNA na ojcostwo ?
Jaka jest wiarygodność testów DNA na ojcostwo
Jaki materiał do testów DNA na ojcostwo będzie potrzebny ?

Ile kosztują testy DNA na ojcostwo ?

Badania genetyczne na ojcostwo pozwalają potwierdzić pokrewieństwo mężczyzny z dzieckiem lub je odrzucają. Testy DNA na ojcostwo są oferowane przez laboratoria genetyczne w całym kraju, które posiadają indywidualne cenniki. Koszty zależą również od wybranej metody badania oraz od typu próbek. Najtańsze są badania wykonywane na podstawie wymazu z policzka – ich cena to 400-600 złotych. Za około 700-1200 złotych można wykonywać badania DNA na podstawie mikrośladów. Testy do celów sądowych kosztują 1500-1700 złotych.

Kiedy wyniki testów DNA na ojcostwo ?

Wyniki testów na ojcostwo są dostępne na ogół w 5-10 dni roboczych, liczonych od dnia, w którym próbki trafią do analizy. Niektóre laboratoria oferują możliwość przyśpieszenia wykonywania badania. Wówczas na wynik testu na ojcostwo oczekuje się 24-48 godzin i wiąże się to z koniecznością dopłaty do analizy.

Jaka jest wiarygodność testów DNA na ojcostwo?

Testy DNA na ojcostwo są wysoce wiarygodne i dlatego mogą być wykorzystywane do celów sądowych. Wówczas wymagane jest zachowanie odpowiedniej procedury wykonania badania na ojcostwo. Wiarygodność testów DNA oceniana jest na poziomie 99% przy potwierdzaniu ojcostwa oraz na poziomie 100% dla wykluczenia ojcostwa. Nie ma innego sposobu na uzyskanie tak wiarygodnego wyniku.

Jaki materiał do testów DNA na ojcostwo będzie potrzebny ?

Badania DNA na ojcostwo mogą zostać wykonane na podstawie zróżnicowanych próbek. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu wymaz z wewnętrznej strony policzka pobierany od domniemanego ojca oraz od dziecka. Badanie genetyczne może być wykonane również na podstawie mikrośladów, a także z krwi. Wybór metody badania i rodzaju próbki wpływa na ostateczną cenę testu na ojcostwo.

Data publikacji: , Aktualizacja: